Новини за колективно договаряне на EPSU, 24 август
- Хърватия: Пожарникарите постигнаха реформи в заплащането си и класификацията на длъжностите
- Исландия: Нови споразумения за заплатите в публичния сектор
- Германия: Ver.di гарантира намаляване на работното време на спешните служби
- Чехия: Предупреждение за обща стачка на ČMKOS
- Италия: Нов колективен трудов договор за ръководството на местната власт
- Великобритания: Възнаграждения за 330 000 служители на националната здравна служба
- Испания: Мобилизации за намаляване на работното време
- Португалия: Увеличения на заплатите в здравеопазването, социалните услуги, образованието
- Обединеното кралство: Отмяна на Закона за минималните нива на обслужване
- Украйна: опасения за реформата в здравеопазването в Полтава
- Гърция: Протести срещу противоречивия законопроект за психично здраве
- България: Съпротивата на работодателите срещу колективното договаряне в здравния сектор
ХЪРВАТИЯ
Пожарникарите си осигуряват сигурно заплащане и реформи в класификацията на длъжностите
След четири години съгласувани усилия хърватските професионални пожарникари успешно са постигнали значителни реформи в класификацията на заплатите и длъжностите. Координацията на синдикатите и асоциациите на пожарникарите, включително Профсъюзът на държавните и местните правителствени служители на Хърватия (SDSLN), са изиграли централна роля в тези усилия, което е довело до приемането на дългосрочни разпоредби от хърватското правителство.
Едно от основните постижения е въвеждането на нова наредба, която прибавя добавка към основния коефициент на заплащане, с което директно се увеличават заплатите на професионалните пожарникари. Това е отговорило на дългогодишните опасения, относно неадекватното възнаграждение в рамките на професията. Освен това, правителството е въвело разпоредби за стандартизиране на класификациите на длъжностите в сектора на пожарогасенето. Тези разпоредби са определили специфични роли в противопожарните звена и са установили съответните скали на заплащане, като гарантират последователност в условията на работа в цялата страна.
Тези резултати са следствие на продължителен натиск, включително многобройни срещи, интензивни преговори и проведен голям протест през май 2024 г., който в крайна сметка е накарало правителството да действа.
Окончателните споразумения са постигнати в средата на 2024 г., а регламентите са официално приети през август. Това е отбелязало критична стъпка напред в осигуряването на справедливо възнаграждение и стандартизирани условия на труд за професионалните пожарникари в Хърватия, като се решени проблеми, които продължават да съществуват от години.
- ИСЛАНДИЯ
Нови споразумения за заплатите в публичния сектор на Исландия
На 13 юни 2024 г. е постигнат значителен напредък както в общия, така и в обществения пазар на труда в Исландия, с подписването на нови колективни договори. Споразуменията, подписани от комисиите за преговори на Националната полицейска асоциация, седем синдиката членки на БСРБ и държавата, са със срок на действие от 1 април 2024 г. до 31 март 2028 г.
Тези споразумения са в съответствие с увеличенията на заплатите, установени преди това на общия пазар на труда по-рано тази година. Те обхващат значителна част от служителите в публичния сектор, включително тези в обществените услуги, регионалните асоциации и различни синдикати на общински работници.
Освен това, цялостно колективно трудово споразумение, което е влязло в сила от февруари 2024 г. със срок до януари 2028 г., има за цел да намали инфлацията, да намали лихвените проценти и да осигури икономическа стабилност в Исландия. Той въвежда важни корекции на заплатите, включително увеличение на минималната заплата от 23 750 ISK (исландски крони) на година, с първоначално годишно увеличение на заплатите от 3,25%, последвано от последователни увеличения от 3,5% през следващите години. Специфични разпоредби, като специални увеличения на заплатите за почистващия персонал и премии за смени, за работници работещи на смени, признават уникалните предизвикателства, пред които са изправени тези роли.
Освен това исландското правителство е стартирало финансов пакет от 50 милиарда ISK (исландски крони) в подкрепа на изпълнението на тези споразумения. Този пакет включва мерки, като жилищна подкрепа за родителите на пазара на наеми и предоставяне на безплатна храна в училище, подчертавайки ангажимента за подобряване на цялостното благосъстояние на работещите семейства.
ГЕРМАНИЯ
Ver.di осигурява намаляване на работното време на спешните служби
В значителна победа за работниците в спешните служби, ver.di успешно е договорило намаляване на максималното работно време за служителите в Arbeiter-Samariter-Bund (ASB) в Баден- Вюртемберг. До 2027 г. максималното работно време, ще бъде намалено до 38,5 часа на седмица, което е голяма крачка напред, спрямо настоящите стандарти и е надхвърлило споразумението на Германския червен кръст от 42 часа до 2028 г.
Това споразумение е част от по-широките усилия на ver.di за справяне с високите физически и емоционални изисквания, пред които е изправен персоналът на спешните служби. Въпреки предизвикателствата в преговорите с Асоциацията на асоциациите на общинските работодатели (VKA), които са довели до спиране на усилията за намаляване на часовете за общинските спасителни служби, успехът на ver.di с ASB подчертава техния ангажимент за подобряване на условията на труд в целия сектор.
Съгласно новите условия, считано от 2025 г., максималното работно време на служителите на ASB ще бъде намалено до 41 часа на седмица, с окончателно намаление до 38,5 часа до 2027 г. Очаква се това намаление значително да подобри баланса между професионалния и личния живот и удовлетворението от работата за приблизително 1000 служители на ASB.
Освен това споразумението позволява на служители на възраст 55 и повече години, да се откажат от нощни смени и запазва опцията за 12-часови смени, като същевременно поставя строги ограничения за 24-часови смени.
ЧЕХИЯ
Предупреждение за обща стачка от синдикатите на обществените услуги
Профсъюзите на обществените услуги в различни сектори обявиха предупреждение за стачка в отговор на закъсалите преговори за увеличения на заплатите за 2024 г. и 2025 г. Това решение следва поредица от неудовлетворени искания и неизпълнени ангажименти от правителствени служители.
По-рано тази година профсъюзите, включително тези, представляващи държавни институции, здравни работници, преподаватели и културни специалисти, поискаха значителни корекции на заплатите. Първоначално синдикатите поискаха 15% увеличение на заплатите, което да влезе в сила от 1 септември 2024 г. Това искане по-късно беше смекчено до 10% увеличение, в опит да се постигне компромис.
Въпреки тези преговори, реакцията на правителството е неадекватна. През юли министърът на финансите е уведомил синдикатите, че се очаква решение преди правителствената ваканция, както и, че се очаква среща с премиера. Тази важна среща обаче все още не се е състояла.
В светлината на тези събития множество синдикати сега се готвят за безсрочни стачни действия. Това включва синдикати от различни сектори като държавна администрация, здравеопазване, образование и изкуства, както и подкрепа от пожарникари и други културни работници.
Предупреждението за стачка отразява нарастващото разочарование сред служителите в обществените услуги, които смятат, че опасенията им са пренебрегнати. Синдикатите изискват бърз и смислен ангажимент от страна на правителството за справяне с проблемите със заплатите и избягване на по-нататъшна ескалация.
ИТАЛИЯ
Нов колективен трудов договор за управление на местната власт
На 15 юли 2024 г. в Рим е финализиран новият колективен трудов договор за изпълнителните длъжностни лица/мениджъри в местните власти за периода 2019-2021 г. Този договор бележи значителна стъпка напред в подобряването на икономическата и регулаторна защита за мениджърите на местните власти, административните, техническите и професионалните мениджъри в нездравния сектор на компаниите от Националната здравна служба, както и за управлението на общинско и провинциално ниво.
Актуализираното споразумение се основава на подобренията, започнати със споразумението от 2016-2018 г. Той включва корекции на заплатите и засилва участието на синдикатите, чрез разширяване на дискусионните теми и налагане на мандат за установяване на синдикални представители в институции с най-малко шест ръководни звена. Споразумението също така определя график за допълнително договаряне и въвежда разпоредби за гъвкави работни условия за ръководния персонал.
Значителни актуализации в новия договор включват прецизирани правила, относно отсъствията, защита на гражданските права и разширени разпоредби за правна помощ. Застрахователното покритие също е разширено за рискове, свързани с превозни средства.
За мениджърите на местните власти споразумението коригира децентрализираните ресурси, увеличава надбавките и прецизира структурите на заплатите. За общинските и провинциалните секретари споразумението заменя предишните национални допълнителни споразумения, като установява нови диапазони на заплатите и критерии, свързани с изпълнението.
Новият договор влиза в сила незабавно с 30-дневен срок за администрациите, които следва да приложат икономическите и регулаторни корекции. Освен това служителите ще получат обратно заплащане, обикновено издавано групово, считано от месеца на официалното подписване на споразумението или от следващия месец.
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Възнаграждение за 330 000 служители на националната здравна служба
Правителството на Уестминстър е обявило увеличение от 5,5% за заплащане на персонала на NHS по договори на Програма за промяна (AfC) в Англия, считано от 1 април 2024 г. Това увеличение, следва препоръките на Органа за преглед на заплатите на NHS (PRB), който също включва промени в структурата на заплащането за позиции на по-високо ниво.
AfC обхваща около 330 000 служители на NHS на различни длъжности. Служителите по тези договори сега са поканени да гласуват дали да приемат или отхвърлят предложеното увеличение. Въпреки, че тази консултация няма да повлияе на незабавното прилагане на увеличението, тя е важна за разбирането на мненията на персонала и оформянето на бъдещите действия на Royal College of Nursing (RCN).
RCN отбелязва, че въпреки, че увеличението е стъпка напред, то може да не се справи напълно с дългогодишния проблем със застоялите заплати на медицинския персонал. Гласуването позволява на членовете да изразят мнението си, относно адекватността на увеличението и да се застъпят за по-нататъшни подобрения в структурите на заплащане на NHS.
ИСПАНИЯ
Мобилизации за намаляване на работното време
Преговорите за намаляване на работното време са изпаднали в застой, което накарало синдикалните лидери, да се застъпят за увеличаване на мобилизациите. И двата големи синдиката CCOO и UGT планират да засилят усилията си в края на август и през целия септември, поради стагнацията в преговорите. Мобилизациите ще включват координирани действия по улиците и на работните места, за да се постигне напредък по този критичен въпрос.
Предложеното намаление има за цел, да намали работната седмица до 37,5 часа, промяна, която не е прилагана повече от 40 години. Въпреки че първоначалното предложение на правителството се възприема като положително начало, в момента му липсват подробните мерки, необходими за значителен напредък. Ако не бъде постигнато споразумение между правителството, синдикатите и работодателите, проектозаконът ще трябва да бъде разгледан от законодателния орган. Синдикатите работят за осигуряване на политическа подкрепа за законово намаляване на работното време.
Дебатът включва и съображения за четиридневна работна седмица, като се признава, че универсалният подход, може да не е подходящ за всички сектори. Гъвкавостта в това, как се разпределят работните часове се разглежда като решаваща, за да се гарантира, че промените са от полза за работниците, без да оказват отрицателно въздействие върху живота им.
Тъй като, синдикатите настояват за справедливо намаляване на работните часове, което е в съответствие с настоящите икономически условия, те остават ангажирани с проучването на различни мерки, които ще подкрепят работниците и ще улеснят за смислено споразумение.
ПОРТУГАЛИЯ
Увеличение на заплатите в здравеопазването, социалните услуги и образованието
Нов колективен договор беше финализиран на 18 юли 2024 г. между SINTAP и União das Misericórdias Portuguesas (UMP), отбелязвайки значителен напредък в преговорите. Това споразумение, разработено чрез подробни дискусии, започнали през ноември 2023 г., засяга различни сектори, представлявани от UMP, включително здравеопазване, социални услуги, образование и благотворителна дейност.
Съгласно споразумението повечето позиции ще получат увеличение на заплатите с 9,5%, докато преподавателският персонал, ще получи увеличение с 4%. Тези корекции ще бъдат със задна дата от януари 2024 г., което представлява подобрение в компенсацията на работниците.
Споразумението има за цел да подобри структурите на заплатите и да повиши признанието и стойността на кариерите в тези сектори.
União das Misericórdias Portuguesas (UMP) представлява филантропски организации, известни като „misericórdias“, които играят решаваща роля в предоставянето на основни услуги. Те включват управление на болници и клиники, управление на програми за социално подпомагане, управление на образователни институции и участие в благотворителни дейности в подкрепа на общности в неравностойно положение.
Това споразумение е част от по-широкия фокус на SINTAP върху договарянето на цялостен колективен трудов договор за целия сектор на социалната икономика, отразяващ ангажимента за подобряване на условията на труд и осигуряване на справедливи условия за всички работници в тази област.
ВЕЛИКОБРИТАНИЯ
Отмяна на Закона за минималните нива на обслужване
Неотдавнашното решение на правителството на Обединеното кралство да отмени Закона за минималните нива на обслужване, беше приветствано като значителна победа за правото на стачка. Законодателството, прокарано от предишното правителство на консерваторите, се опитваше да наложи ограничителни минимални нива на обслужване по време на стачки, застрашавайки основните синдикални права. Кампанията срещу акта, водена от синдикатите и подкрепена от широка коалиция от съюзници, се оказа успешна, което доведе до обещанието на новото лейбъристко правителство да отмени закона.
На 6 август 2024 г. правителството на Лейбъристката партия, обяви намерението си да отмени спорния акт, чрез предстоящия законопроект за трудовите права, сигнализирайки завръщане към по-балансирани индустриални отношения. Ангажиментът на правителството включва, инструктиране на работодателите от публичния сектор да пренебрегват Закона за минималните нива на обслужване, което отразява промяна в политиката към защита на правата на работниците. Освен това по-широките обещания на лейбъристкото правителство за подобряване на правата на работниците, включително премахването на договорите за нула часове и подобреното признаване на синдикатите, ще бъдат жизненоважни за гарантиране, че обществените услуги и правата на работниците са стабилно защитени в бъдеще.
Отмяната е победа за синдикатите и техните поддръжници, които организираха силна кампания срещу законодателството. Това усилие включваше, не само национална съпротива, но и международна солидарност, като синдикалистите в цяла Европа застанаха редом с британските си колеги.
УКРАЙНА
Загриженост за реформата в здравеопазването в Полтава
В Полтава, Украйна, лекарите в Регионалния център за спешна медицинска помощ протестират срещу нови работни инструкции, които биха могли да повлияят негативно на грижите за пациентите. Тези инструкции изискват лекарите или парамедиците да работят сами, без подкрепа от друг медицински специалист, което потенциално намалява качеството на грижите и увеличава правните рискове за персонала.
Освен това администрацията на болницата не включва ключова клауза в новия Колективен договор, която беше в предишния договор. Тази клауза гарантира, че всички работни инструкции и организационни политики са разработени с принос от профсъюзните комитети, което помага служителите да бъдат информирани за техните отговорности. Липсата на тази клауза в новото споразумение предизвиква допълнително недоволство сред персонала.
Администрацията защитава тези промени, като част от национална реформа, което предполага, че отговорите с един лекар стават стандарт. Този подход обаче срещна съпротива от здравните специалисти и обществеността. Критиците твърдят, че замяната на пълен екип от линейки с по-малко квалифицирано дуо, състоящо се от преквалифициран шофьор и парамедик, е неадекватно, особено като се има предвид предизвикателната инфраструктура на Украйна и големите разстояния до болниците.
Този конфликт подчертава сериозна загриженост сред медицинските работници относно реформите, които биха могли да влошат спешните медицински услуги в Украйна. Продължаващите протести са подкрепени от Свободния синдикат на медицинските работници в Украйна, което отразява широко разпространеното неодобрение на предложените промени в системата на здравеопазването.
ГЪРЦИЯ
Протести срещу спорния законопроект за психично здраве
На 29 юли работниците в държавните болници, представлявани от POEDIN и OENGE, организираха 24-часова стачка и протестен митинг на площад Синтагма в Атина, насрочени да съвпаднат с парламентарното гласуване на законопроект, засягащ психиатричните заведения, терапевтичните центрове и рехабилитационни програми. Тази стачка получи подкрепа от профсъюза на държавните служители ADEDY.
Законопроектът се сблъска със значителна съпротива от здравни експерти и професионалисти, които се опасяваха, че ще подкопае услугите за психично здраве, чрез прехвърляне на контрола от специализираните психиатрични болници към регионалните здравни управления.
Профсъюзите, включително POEDIN и Федерацията на асоциациите на болничните лекари на Гърция (OENGE), твърдяха, че законопроектът ще доведе до понижено качество на услугите, поради повишена бюрокрация и потенциални неравенства в грижите между регионите.
Освен това разпоредбата на законопроекта за санкциониране на частни лекари, които не участват в дежурствата в рамките на публичната система, беше критикувана. Синдикатите вярваха, че това може да отблъсне частно практикуващите лекари и да попречи на сътрудничеството между публичния и частния сектор. Имаше и опасения, относно липсата на консултации със здравни специалисти по време на разработването на законопроекта, което доведе до предложения, които може да не отговарят на практическите нужди и предизвикателства.
След стачката правителството беше изправено пред нарастващ натиск да преразгледа законопроекта, като се очаква текущите дискусии да отговорят на опасенията на синдикатите. Протестът подчерта дълбоко вкоренените притеснения за бъдещето на услугите за психично здраве и необходимостта от ефективна и достъпна грижа.
БЪЛГАРИЯ
Съпротивата на работодателите срещу колективното договаряне в здравеопазването
Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) изрази сериозна загриженост за закъсалите преговори за колективно трудово договаряне в здравеопазването. За първи път от 2000 г. се наблюдава обезпокоителен отказ от страна на работодателите да участват в колективно договаряне , след изтичането на предишното споразумение през април.
КНСБ подчертава, че настоящата съпротива подкопава социалния диалог и усилията за защита на работниците. Скорошните законодателни промени налагат националните споразумения да се отнасят до възнаграждението и условията на труд за здравните специалисти, като подчертават необходимостта от навременни преговори.
Въпреки многократните опити за преговори чрез Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество, работодателите не съдействаха, пропускаха срещи и предлагаха мерки, счетени за нелегитимни от КНСБ. Тези предложения, включително създаване на работни групи за анализ на отделни здравни заведения и изискване на синдикатите да предоставят финансови данни, се разглеждат като опити за избягване на законови задължения.
Липсата на валиден колективен трудов договор доведе до замразяване на доходите и загуба на различни социални придобивки за здравните работници. КНСБ критикува и държавата за пасивната й роля в насърчаването на социалния диалог и изпълнението на задълженията й по Кодекса на труда. От КНСБ предупреждават, че ако ситуацията не се подобри, ще организират национални протести, подчертавайки критичното въздействие, както върху здравните работници, така и върху обществото.