Новини за колективното договаряне ноември 2024 г. №22

 

Полша: Работниците в обществените услуги протестират срещу заплащането и условията
Австрия: 4% увеличение на заплатите е осигурено за частния здравен и социален сектор
Чехия: Силите за сигурност изискват по-добро финансиране и условия
Франция: Работниците в обществените услуги ще стачкуват на 5 декември
Обединеното кралство: Синдикатите настояват за директни преговори за заплащане, за да се коригира NHS
Белгия: Синдикатите настояват за по-добри условия за работещите в нестопански сектор
Австрия: Увеличения на заплатите в публичната администрация и общините
Унгария: Значително увеличение на минималната работна заплата на фона на изключване на публичния сектор
Естония: Синдикатите и работодателите се споразумяха за минималната заплата за 2025 г
Норвегия: Постигнато споразумение за работниците в социалните услуги след стачка
Босна и Херцеговина: 10% увеличение на заплатите за държавните служители в кантона Зеница Добой

Полша

Работниците в обществените услуги протестират срещу заплащането и условията

На 5 ноември 2024 г. служители на обществените услуги в Полша са организирали протест пред Съвета за социален диалог във Варшава, настоявайки за подобряване на заплащането и условията на труд. Демонстрацията е била организирана от Националния секретариат на обществените услуги на NSZZ „Solidarność“ и в нея са участвали работници от различни професии, включително полицаи, пожарникари и други сектори на обществените услуги. Действието е подчертало нарастващото разочарование от стагнацията на заплатите и липсата на напредък в справянето с дългогодишни проблеми, засягащи работниците в тези области.

Протестиращите изрично са поискали 15% индексация на заплатите, за да се справят с въздействието на нарастващата инфлация, която значително подкопава тяхната покупателна способност.

Те също така са призовали за увеличаване на финансирането на обществените услуги за справяне с неадекватното ниво на персонал и подобряване на условията на труд, които според тях оказват неустойчив натиск върху работниците.

Протестът е подчертал критичната необходимост правителствата да инвестират в обществени услуги и да гарантират справедливо заплащане на работниците. Без смислени действия синдикатите предупреждават, че ерозията на заплащането и условията не само ще навреди на работниците, но и ще отслаби основните услуги, на които обществото разчита.

Австрия

Осигурено 4% увеличение на заплатите за частния здравен и социален сектор

На 25 ноември 2024 г. синдикатите Vida и GPA са постигнали нов колективен договор, обхващащ 130 000 работници в частния здравен и социален сектор на Австрия. Споразумението включва 4-процентно увеличение на минималната и действителната работна заплата, както и надбавките и добавките.

Допълнителните такси за гъвкавост, които компенсират работниците, намесени с кратко предизвестие, са значително подобрени. Голямата допълнителна такса за гъвкавост ще нарасне до €50, докато малката допълнителна такса за гъвкавост ще се увеличи до €25. Въведени са разпоредби за социална сигурност за детегледачки, ключова победа за осигуряване на по-справедливо отношение в тази роля.

Рамковият закон също е актуализиран, за да се подобри класификацията на административните служители, като се решават дългогодишни проблеми за тези работници. Освен това добавките за грижи ще останат в допълнителния колективен трудов договор.

Синдикатите подчертават, че това споразумение, което влиза в сила от 1 януари 2025 г., идва след месеци на преговори и широко разпространени действия, демонстрирайки силата на работническата солидарност за осигуряване на осезаеми подобрения.

Чехия

Силите за сигурност изискват по-добро финансиране и условия

Полицаи, пожарникари и служители на затвора са се били събрали пред Министерството на вътрешните работи в Прага, за да поискат по-добро финансиране и подобряване на условията на труд. Организиран от Съюза на силите за сигурност (UBS) и Чешкия съюз на пожарникарите (OSH), протестът е подчертал дългогодишни проблеми, включително недофинансирани заплати, голямо текучество на служители и лоши условия за набиране и задържане. Синдикатите са разкритикували предложеното от правителството увеличение на заплатите от 2500 крони, като недостатъчно за справяне с десетилетията на пренебрегване. Те са призовали цялото финансиране да бъде насочено към тарифите на заплатите и законодателството да гарантират, че заплатите на полицейските служители достигат 150% от средната работна заплата за страната. Профсъюзите също настояват за по-големи ангажименти за справяне с извънредния труд и подобряване на условията във всички сили за сигурност.

Въпреки, че правителството е обещало допълнителни увеличения на заплатите и надбавки за стабилизиране през следващите години, синдикатите твърдят, че тези мерки не успяват да решат системното недофинансиране, което подкопава ефективността на силите за сигурност и застрашава обществената безопасност. Те продължават да настояват за устойчив подход, който да гарантира справедливо обезщетение и адекватни ресурси.

Франция

Работниците в обществените услуги ще стачкуват на 5 декември

Френските профсъюзи, представляващи работниците в обществените услуги, включително CGT, CFDT, UNSA, FSU, Solidaires, CFE-CGC и FA-FP, са призовали за национален ден на стачки и протести на 5 декември 2024 г. Тази мобилизация отговаря на неразрешените оплаквания, въпреки неотдавнашните дискусии с министъра на обществените услуги Гийом Касбарян.

Въпреки, че профсъюзите успешно са се противопоставили на планираното премахване на обществените услуги от категории C, B и A , съгласно така наречения законопроект „Guerini“, други критични искания остават неизпълнени.

Те включват отмяната на тридневния период на изчакване за отпуск по болест, обръщане на съкращенията на обезщетенията за отпуск по болест и възстановяване на обезщетението за гаранция за покупателна способност (Gipa).

Синдикатите също се застъпват за по-големи инвестиции в обществени услуги, създаване на нови роли, за да се посрещнат нуждите от персонал, и път към постоянни договори за временни работници.

Увеличенията на заплатите, преоценката на индексната точка и мерките, насочени към равенството в заплащането и професионалното равенство между жените и мъжете, са ключови приоритети.

Това действие подчертава решимостта на синдикатите да осигурят адекватни ресурси и справедливо отношение към служителите в обществените услуги, призовавайки правителството да се откаже от регресивните мерки и да приеме политики, които укрепват обществените услуги.

Великобритания

Синдикатите настояват за директни преговори за заплащане, за да се коригира NHS

Три от най-големите здравни синдикати в Обединеното кралство, UNISON, Кралският колеж по медицински сестри (RCN) и Unite, призовават правителството да се откаже от процеса на органа за преглед на заплащането (PRB) на Националната здравна служба (NHS) в полза на преките преговори за заплащане. В писмо до министъра на здравеопазването Уес Стрийтинг синдикатите настояват за незабавни дискусии за осигуряване на увеличение на заплатите през следващата година и за справяне с критичния недостиг на персонал.

Профсъюзите твърдят, че настоящата система забавя изплащането на премии, оставяйки служителите на NHS без увеличения, дължими от 1 април. Те предупреждават, че най-нископлатените работници, може да паднат под националната жизнена заплата, влошавайки кризата с наемането и задържането на персонал, която вече засяга грижите за пациентите.

Описвайки PRB като „остарял и неефективен“, синдикатите предлагат премахване на процеса, за да позволят по-бързи решения по време на по-широки дискусии, относно скалите на заплатите и структурите на длъжностите.

Те отбелязват, че реформирането на системата за заплащане на Програмата за промяна, обещана от правителството, е жизненоважно за отразяване на съвременните роли в здравеопазването.

Тъй като времето изтича, синдикатите настояват, че рационализирането на процеса на повишаване на заплатите е от съществено значение за задържането на опитни работници, привличането на нови служители и подобряването на ефективността на NHS. Те подчертават, че преките преговори са най-ефективният начин за постигане на навременни увеличения на заплатите, намаляване на бюрокрацията и стабилизиране на здравните услуги.

Белгия

Синдикатите настояват за по-добри условия за работещите в нестопански сектор

На 7 ноември 2024 г. хиляди работници се били събрали в Брюксел за национална демонстрация, организирана от големите синдикални конфедерации на Белгия, включително CSC, FGTB и CGSLB. Членове на EPSU от сектора с нестопанска цел, представляващи работници в здравеопазването, социалните услуги и други важни области, са се присъединили към действието, за да поискат спешни подобрения на условията на труд и инвестиции в обществените услуги.

Синдикатите са подчертали въздействието на хроничното недофинансиране върху сектора, като са посочили неустойчиво натоварване, недостиг на персонал и влошено качество на услугите.

Работниците виждат, че основните им роли се подценяват и заплащането им изостава, въпреки критичния им принос за подпомагане на уязвимите групи от населението.

Демонстрацията е била призив за действие към правителството да даде приоритет на инвестициите в нестопанския сектор. Синдикатите са подчертали, че достойното заплащане, управляемите натоварвания и стабилният персонал са ключови за гарантиране както на благосъстоянието на работниците, така и на качеството на услугите

С около 35 000 участници протестът е показал силна подкрепа за тези искания. Синдикатите се надяват правителството да започне конструктивен диалог за справяне с тези наболели проблеми и да гарантира справедливо отношение към работещите в сектора. Тази мобилизация е демонстрирала силата на колективните действия в застъпничеството за по-добри обществени услуги и подобрени условия на труд.

Австрия

Увеличение на заплатите в държавната администрация и общините

Австрийските профсъюзи, включително Younion и GÖD, успешно са договорили споразумение за заплатите, обхващащо работниците в публичната администрация, общините и свързаните с тях услуги. Това споразумение следва след интензивен натиск върху правителството, което първоначално е показало нежелание да участва в преговори за заплати за 2025 г. Синдикатите планирали демонстрация във Виена, за да се застъпят за справедливо обезщетение; обаче споразумението е постигнато в последния момент.

Споразумението гарантира средно увеличение на заплатите от 3,5%, с минимално увеличение от €82,4 и максимум от €437,8, в сила от 1 януари 2025 г. Надбавките и бонусите също ще се увеличат с 3,5%. Освен това за 2026 г. заплатите, надбавките и бонусите ще бъдат коригирани спрямо инфлацията плюс 0,3%, като се запази покупателната способност на работниците.

Younion, чиито членове работят в публичната администрация, общините и други свързани служби, подчертава съществения принос на тези работници в предоставянето на жизненоважни услуги на общностите. Синдикатите са подчертали, че справедливото заплащане е от решаващо значение, не само за справяне с икономическите проблеми на работниците, но и за гарантиране на качеството и устойчивостта на обществените услуги.

Унгария

Значително увеличение на минималната работна заплата на фона на изключване на публичния сектор

На 25 ноември 2024 г. правителството, работодателите и профсъюзите на Унгария са подписали споразумение за минималните заплати за годините 2025–2027 г. Тази сделка установява значителни увеличения, както на минималната заплата, така и на гарантираната минимална заплата през следващите три години. Минималната заплата ще се повиши с 9% през 2025 г., последвано от увеличения с 13% през 2026 г. и 14% през 2027 г., което ще доведе до 290 800 HUF през следващата година.

Гарантираната минимална заплата също ще се увеличи със 7% през 2025 г. Прогнозите показват, че кумулативното увеличение от 40% на минималната заплата до 2027 г. значително ще повиши покупателната способност, като същевременно ще запази икономическата конкурентоспособност. Клаузата за преглед позволява корекции, ако икономическите условия се променят по време на периода на споразумението.

Споразумението също така отразява динамиката на рамката за определяне на минималната заплата в Унгария, която претърпя значителни промени от 2011 г. Постоянният консултативен форум на конкурентния сектор и правителството (VKF), създаден от правителството, замени досегашната тристранна система. Този орган изключва конфедерациите, организирани изключително в публичния сектор, като ефективно премахва заплатите в публичния сектор, като фактор в по-широките преговори за минимална заплата.

Въпреки усилията на някои синдикати да включат във VKF конфедерации като SZEF и ESZT, представляващи публичния сектор, предложенията са били отхвърлени от правителството и работодателите. С прилагането на Европейската директива за минималната работна заплата, VKF официално е определен като консултативен орган, засилвайки ролята си, като същевременно запазва ограниченото си членство. Тези системни проблеми подчертават продължаващите предизвикателства при осигуряването на приобщаване в процесите на определяне на заплатите, въпреки че споразумението отбелязва напредък в растежа на заплатите и икономическото планиране.

Естония

Синдикати и работодатели постигнаха съгласие за минималната работна заплата за 2025 г

Конфедерацията на работодателите на Естония и Конфедерацията на профсъюзите на Естония са се споразумели да повишат минималната заплата с 8% за 2025 г. От януари минималната заплата ще се увеличи с 66 евро до 886 евро на месец, което представлява 43% от средната заплата, прогнозирана от централната банка на Естония.

Тази корекция има за цел да намали социалното неравенство и да облекчи бедността на заплатите, подкрепяйки поминъка на работниците в цяла Естония. Въпреки че синдикатите признават напредъка, те подчертават, че увеличението остава недостатъчно, за да покрие нарастващите разходи за живот и призовават за по-бърз ръст на заплатите през следващите години, за да се гарантира икономическа сигурност. Работодателите подчертават, че увеличението надвишава прогнозирания темп на инфлация и подобрява покупателната способност на работниците с по-ниски доходи. Въпреки това те предупреждават, че устойчивият растеж на заплатите трябва да бъде обвързан с по-висока производителност и развитие на умения, за да се подпомогне конкурентоспособността на бизнеса.

Споразумението за годишна минимална заплата, договорено през есента от представители на пазара на труда, използва икономическите прогнози на Централната банка на Естония като еталон и е официално одобрено от правителството. Минималната заплата за работа на пълен работен ден през 2024 г. е била 820 евро.

Европа

Държавите членки не изпълняват директивата за минималната заплата

Повечето държави-членки на ЕС са пропуснали крайния срок 15 ноември за транспониране на директивата за минималната заплата в националното законодателство, като някои активно подкопават нейните принципи. Директивата има за цел да гарантира, че заплатите отговарят на разходите за живот и да разшири обхвата на колективното договаряне, потенциално вдигайки заплатите на над 20 милиона работници.

Изследване на Европейския профсъюзен институт показва, че прагът на „двойната почтеност“ на директивата – 60% от средната заплата и 50% от средната заплата – вече е повлиял на определянето на заплатите в някои страни. Въпреки това Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC) предупреждава, че липсата на действия от страна на националните правителства подкопава пълния й потенциал.

Докладите от кампанията на ETUC „Повишаване на заплатите“ подчертават недостатъчната политическа воля в много държави. Например в Холандия и Франция правителствата твърдят, че съществуващото законодателство е достатъчно, докато синдикатите твърдят, че мерките не отговарят на изискванията на директивата. В Полша бавният напредък в реформата на колективното договаряне допълнително възпрепятства спазването.

Тревожно е, че някои правителства въведоха политики, контра продуктивни за целите на директивата. Чехия премахна гарантираните заплати за работниците в частния сектор, потенциално намалявайки заплащането. Люксембург предложи мерки за отслабване на влиянието на синдикатите в колективното договаряне, докато Латвия обмисля възможността за едностранно оттегляне от споразуменията, застрашавайки справедливостта на обществените поръчки.

Тези неуспехи изискват незабавни действия. ETUC подчертава потенциала на директивата да трансформира системите за заплати и колективното договаряне, но настоява Европейската комисия да наложи спазването й.

Норвегия

Постигнато споразумение за работещите в социалните услуги след стачка

На 22 ноември 2024 г. преговорите с посредничеството на Националния посредник на Норвегия са сложили край на продължилата почти три седмици стачка. Споразумението обхваща работници в социалните услуги, жилищното настаняване и секторите за грижи и центровете за приемане на бежанци. Стачката, ръководена от синдикатите Fagforbundet, FO и Delta е осигурило общо увеличение на заплатите от 13 650 NOK ( норвежки крони), като увеличението влиза в сила със задна дата от 1 август 2024 г. Ставките на минималната заплата също ще се повишат значително, като работниците в услугите за жилищно настаняване и грижи, защита на децата , психично здраве и сектори със злоупотреба с вещества, които отбелязват увеличения от над 33 000 NOK за нови работници и до NOK 43 000 за тези със стаж.

Ключов приоритет в преговорите й, е бил да се гарантира, че предприятията, работещи в жилищното настаняване и услугите за грижи за изложени на риск и уязвими групи, се придвижват към постигане на паритет на заплатите с другите в индустрията.

Това споразумение представлява значителен напредък в преодоляването на тези дългогодишни различия, привеждайки заплащането в по-голяма степен в съответствие със сравнимите сектори.

Надбавките за неудобство за вечерна, нощна работа и работа през почивните дни също ще се увеличат от 1 април 2024 г., признавайки трудните условия, пред които са изправени работниците на тези длъжности. Това споразумение отразява отдадеността на синдикатите за подобряване на заплащането и условията на труд за работниците в критични, но подценени роли.

Босна и Херцеговина

10% увеличение на заплатите за държавните служители на кантона Зеница Добой

На 18 ноември 2024 г. Независимият профсъюз на държавните служители и служители на Федерация Босна и Херцеговина (SUFBIH) успешно е договорила 10% увеличение на заплатите на държавните служители в кантон Зеница Добой (ZDK) за 2025 г. Споразумението, подписано на Правителствените служби на ZDK определят базата на заплатите и точките за следващата година. Представителите на SUFBIH са се включили в конструктивен диалог с правителството на ZDK, като са се фокусирали върху нарастващия индекс на потребителските цени и необходимостта от справедливо обезщетение. Договорената база за заплати ще се увеличи от 415 KM (босненска конвертируема марка) през 2024 г. на 456,50 KM за 2025 г., отразявайки значителна стъпка към подобряване на финансовото положение на служителите в обществените услуги.