САС „ПОДКРЕПА“ С ОСТРО ВЪЗРАЖЕНИЕ СРЕЩУ ПЛАНИРАНИТЕ СЪКРАЩЕНИЯ В КЛЮЧОВИ СЕКТОРИ НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ
Синдикатът на административните служители „Подкрепа“ изпрати отворено писмо до министър-председателя, министъра на финансите, ръководители на ключови държавни институции и администрации, с което изразява категорично несъгласие с намеренията за механично намаляване на разходите за администрацията с 10%.
В писмото се подчертава, че подобен подход, без предварителен функционален анализ и оценка на натовареността и ефективността на администрациите, застрашава нормалното функциониране на държавните институции и качеството на публичните услуги.
САС „ПОДКРЕПА“ алармира и за задълбочаващите се дисбаланси в заплащането между различните администрации, като предупреждава, че предлаганото увеличение на възнагражденията с еднакъв процент ще облагодетелства вече високоплатените структури и ще остави най-ниско платените служители в още по-тежко положение.
Синдикатът настоява:
- да бъде преустановено механичното орязване на административните разходи;
- да се извърши реален функционален анализ на административните структури;
- да се разработи справедлив механизъм за увеличение на възнагражденията;
- да започне незабавен диалог със синдикалните организации.
От Синдикат на административните служители „Подкрепа“ предупреждаваме, че напрежението сред служителите в държавната администрация нараства и при липса на промяна в политиката ще бъдат предприети всички законови синдикални действия, включително протести и стачни действия.
Можете да се запознаете с цялото писмо ТУК
