САС „ПОДКРЕПА“ С ОСТРО ВЪЗРАЖЕНИЕ СРЕЩУ ПЛАНИРАНИТЕ СЪКРАЩЕНИЯ В КЛЮЧОВИ СЕКТОРИ НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ

Синдикатът на административните служители „Подкрепа“ изпрати отворено писмо до министър-председателя, министъра на финансите, ръководители на ключови държавни институции и администрации, с което изразява категорично несъгласие с намеренията за механично намаляване на разходите за администрацията с 10%.

В писмото се подчертава, че подобен подход, без предварителен функционален анализ и оценка на натовареността и ефективността на администрациите, застрашава нормалното функциониране на държавните институции и качеството на публичните услуги.

САС „ПОДКРЕПА“ алармира и за задълбочаващите се дисбаланси в заплащането между различните администрации, като предупреждава, че предлаганото увеличение на възнагражденията с еднакъв процент ще облагодетелства вече високоплатените структури и ще остави най-ниско платените служители в още по-тежко положение.

Синдикатът настоява:

  • да бъде преустановено механичното орязване на административните разходи;
  • да се извърши реален функционален анализ на административните структури;
  • да се разработи справедлив механизъм за увеличение на възнагражденията;
  • да започне незабавен диалог със синдикалните организации.

От Синдикат на административните служители „Подкрепа“ предупреждаваме, че напрежението сред служителите в държавната администрация нараства и при липса на промяна в политиката ще бъдат предприети всички законови синдикални действия, включително протести и стачни действия.

Можете да се запознаете с цялото писмо ТУК