Новини за колективно договаряне на EPSU, септември 2024 г. №17
Германия: Лекарите стачкуват за по-добри условия
Чехия: Преговорите за заплатите в обществения сектор са изправени пред неуспехи
Европа: Проектът CEECAW се занимава с колективното договаряне в региона на ЦИЕ
Испания: Правителствената регулация застрашава сектора на домашните грижи
Италия: Стачка в нестопанския сектор заради забавяне на договора
Франция: FO изисква увеличение на заплатите в закъсалите преговори за фармация
Португалия: Действията на здравното министерство подтикват лекарите към стачка
Дания: Новият CA разширява защитите за неофициалните болногледачи
Норвегия: Постигнато ново споразумение за заплатите в детските градини
Хърватия: Синдикатите в публичния сектор осигуряват повишения на заплатите
Словакия: Ново споразумение за служителите в обществените и държавните служби
Германия
Лекарите стачкуват за по-добри условия
Няколко хиляди лекари от общински болници в цяла Германия са стачкували на 16 септември 2024 г., призовавайки за по-добри условия на труд и справедливо възнаграждение. Около 3000 лекари са участвали в централен предупредителен стачен митинг във Франкфурт на Майн, организиран от Marburger Bund. Били са организирани и допълнителни митинги в други региони. Стачката е подчертала нарастващото недоволство от настоящата система за работа на смени, за която лекарите твърдят, че е остаряла и натоварваща ги прекомерно, особено в не натоварените часове. Marburger Bund, представляваща лекарите е настоявала за опростена система на смени и подобрения в компенсациите на повикване. Синдикатът, също така настоява работодателите да дадат приоритет на предвидимата работа през делничните дни, пред непрекъснатите смени, извън пиковите часове, които влияят негативно на качеството на баланса между професионалния и личния живот в медицинската професия.
В допълнение към изискването за реформи в графика на смените, синдикатът търси увеличение на заплатите с 8,5% през следващата година за приблизително 60 000 лекари, засегнати от тези преговори. Стачката се е състояла преди следващия кръг от преговорите за колективно договаряне с Асоциацията на сдруженията на общинските работодатели (VKA).Профсъюзът е предупредил, че без промяна в подхода от страна на работодателите, напрежението може да продължи да расте и да последват нови стачки, ако преговорите не доведат до задоволителни резултати. Колективният договор ще се прилага в цялата страна, с изключение на конкретни клиники с отделни вътрешни договори.
Чехия
Преговорите за заплатите в обществения сектор са изправени пред неуспехи
На 3 септември 2024 г. синдикатите, представляващи служителите в публичната служба и администрацията, са се събрали, за да отговорят на закъсалите преговори за увеличение на заплатите. Срещата е била организирана, след отказа на правителството да изпълни договорените повишения за септември 2024 г. и , заради липсата на яснота, относно плановете за заплатите за 2025 г. Синдикатите са изразили силна загриженост, относно нарушените споразумения и избягването на обсъжданията от страна на правителството.
Предложението на правителството за увеличение от 5% и 3% се е оказало подвеждащо, като една група няма да получи никакво увеличение. Освен това министърът на финансите е представил проект на държавен бюджет със заложени много по-малко средства за заплати, отколкото е било посочено по-рано. Първоначално представители на синдикатите са планирали митинг на 19 септември, но събитието е било отменено, поради наводнения. Въпреки този неуспех синдикатите остават решени да осигурят ясни ангажименти от правителството.
Европа
Проектът CEECAW се занимава с колективното договаряне в региона на ЦИЕ
Проектът CEECAW, в който EPSU е партньор, е посветен на справянето с предизвикателствата на колективното договаряне в секторите на грижите, публичната администрация и управлението на отпадъците в Централна и Източна Европа и Сърбия. Въпреки наличието на законови рамки, покритието на колективното договаряне в региона остава доста под средното за ЕС, особено в частния сектор, където работодателите, често не са склонни да договарят секторни споразумения.
Теренната работа, проведена в 12 държави е разкрила значителни проблеми, включително недостиг на работна ръка, ниски заплати и трудни условия на труд. Тези констатации са обсъдени на семинар, проведен в Белград през септември 2024 г., където участниците са подчертали необходимостта от по-добро сътрудничество, между социалните партньори и споделянето на успешни практики за укрепване на усилията за колективно договаряне.
Секторът на грижите страда от недостатъчно финансиране, което води до непривлекателни заплати, високо текучество на персонала и застаряваща работна сила. По същия начин управлението на отпадъците е изправено пред ниски нива на синдикална организация и минимални колективни договори.
Междувременно секторът на публичната администрация се бори с увеличеното натоварване, стагнация на заплатите и въздействието на икономическата и политическата криза
Като партньор в проекта CEECAW, EPSU играе ключова роля в подкрепата на синдикатите и насърчаването на колективното договаряне в тези сектори.
Следващата фаза на проекта ще включва национални доклади, сравнителни анализи и семинари, насочени към изграждане на капацитета на синдикатите да участват в ефективно колективно договаряне, като в крайна сметка работят за подобряване на условията на труд в региона.
Испания
Правителственото регулиране застрашава сектора на домашните грижи
Решението на испанското правителство да включи работниците по домашни грижи в същите разпоредби като домашните работници предизвика широко безпокойство в сектора.
UGT Servicios Públicos изрази своето противопоставяне на промяната по време на неотдавнашна среща на Европейската федерация на синдикатите на обществените услуги (EPSU), като посочи, че този ход подкопава професионализацията на работниците, които се грижат за дома, която се преследва след въвеждането на Закона за зависимостта.
Новият кралски указ 893/2024, който регулира здравето и безопасността в сектора на домакинствата, не признава отличителния характер на работата по домашни грижи. Чрез групирането на асистентите по домашни грижи с домашните работници се пренебрегва съществуващото законодателство и колективните трудови договори, които вече управляват сектора на домашните грижи. UGT подчертава, че докато регламентът носи подобрения за домашните работници, той смесва две много различни професионални области, създавайки предизвикателства за услугите за домашни грижи
Неуспехът на правителството да се справи с недостатъчното финансиране в сектора, както и ограниченията за коригиране на разходите в обществените поръчки, са ключови проблеми. Тези проблеми влошават условията на труд на служителите, като правят невъзможно посрещането на нарастващите разходи за труд, а недофинансираните договори не гарантират качествена грижа.
Италия
Стачка в нестопанския сектор заради забавяне на договора.
На 16 септември работниците в нестопанския сектор на Италия, включително тези, заети в социалните грижи, здравеопазването и образователните услуги, са провели национална стачка, водена от профсъюзи, свързани с конфедерациите CGIL, CISL и UIL. Стачката е предизвикана от неуспеха от подновяване на националният договор, който е изтекъл от близо пет години. Договорът засяга около 135 000 служители, а митинги и събития са се провели в цялата страна.
Преговорите с асоциацията на работодателите Uneba продължават повече от две години, но с ограничен напредък. Наскоро Uneba е предложила съкращаване на графика за подновяване на преговорите до юни 2025 г. , като е предложила засилени икономически мерки. Синдикатите са отхвърлили искането на Uneba 50% от разходите за подновяване на договора да бъдат покрити от публични институции. Синдикатите са подчертали, че подновяването на договора ,трябва да отговаря, както на икономическите, така и на регулаторните очаквания, като се приведат в съответствие с последните споразумения в сектора. Митингите представляват началото на по-широка кампания за осигуряване на подобрени условия на труд и заплащане на тези жизненоважни работници.
Франция
FO изисква увеличение на заплатите в закъсалите преговори за фармация
Преговорите в сектора на обществените аптеки , са били в застой за почти десет месеца, като 16 класа заплати са паднали под законовия минимум от януари. Федерацията на фармацевтичните професии FO е поискала увеличение на заплатите с 6% и е предупредила за възможна мобилизация, ако работодателите продължат да избягват преговорите.
Седмата сесия за задължителните годишни преговори (NAO) за 2024 г. се е провела на 16 септември, след предишни опити, които не са довели до напредък. FO е изразил загриженост, относно липсата на диалог с работодателите, като е посочила рисковете, както за работниците, така и за бъдещето на сектора. Повече от 134 500 служители в сектора, особено фармацевтични техници, са изправени пред стагниращи заплати на фона на инфлацията, като 20% от работниците са засегнати. FO твърди, че въпреки твърденията на работодателя за увеличение на заплатите с 9% за 2022 г. и 2023 г., закъсненията в прилагането на тези споразумения са оставили работниците неадекватно компенсирани.
С нарастването на разочарованието FO ясно е дало да се разбере, че ако преговорите продължат да буксуват, ще са необходими стачни действия. Федерацията е подчертала необходимостта от възстановяване на социалния диалог и решаване на неотложните проблеми със заплатите в обществените аптеки, за да се осигури по-справедливо бъдеще за работниците в сектора.
Португалия
Действията на здравното министерство тласкат лекарите към стачка
Лекарите в Националната здравна служба (НСЗ) са организирали двудневна национална стачка на 24 и 25 септември, заедно с демонстрация пред Министерството на здравеопазването. Стачката е следствие на растящото недоволство от Министерството на здравеопазването, което не успява да се справи с критични проблеми в здравната система.
Лекарите са затрупани от прекомерни изисквания за извънреден труд, с нередовно заплащане за работата им и забавяния в процесите на набиране на персонал. Това е довело до системно затваряне на службите за спешна помощ, принуждавайки потребителите да пътуват на дълги разстояния за лечение. Освен това 1,6 милиона души са останали без достъп до семеен лекар.
Националната федерация на лекарите (FNAM) се е застъпила за по-добро заплащане, подобрени условия на труд и връщане към 35-часовата работна седмица. Стачката е била част от по-широките усилия на FNAM да защити Националната здравна служба. Синдикатът е призовал за набор от подобрения, включително намалени списъци с пациенти, актуализирани добавки на Здравните власти и справедливо обезщетение за извънреден труд. Стачката е имала и за цел да отбележи 45-ата годишнина на Националната здравна служба (НСЗ) NHS, като се застъпва за здравна система, която е публична, универсална, безплатна и с високо качество.
Дания
Новият CA разширява защитите за неофициалните болногледачи
Създаден е нов колективен договор между FOA и общините за неофициалните болногледачи, отбелязвайки важно развитие в усилията на FOA да защити повече работници. Споразумението, което е влязло в сила на 1 септември 2024 г., гарантира основни права за тази група работници, включително заплащане по време на болест, пенсионни обезщетения, шеста седмица ваканция и увеличени надбавки за почивка.
Неформалните болногледачи, често членове на семейството, които се грижат за болни роднини, преди това не са имали защитата и обезщетенията, предоставени съгласно социалните и здравни споразумения. Сега те ще получават същите заплати и пенсии като неквалифицираните работници в сектора. Това споразумение признава критичната роля, която тези болногледачи играят при изпълнението на сложни и изискващи грижи задачи.
Включването на неформални болногледачи в рамката за колективно договаряне е развитие, което FOA отдавна преследва, като усилията датират от началото на 2000-те години. През март 2024 г. секторът включва 3112 лица, което се равнява на 1169 работни места на пълен работен ден. FOA и общините ще продължат да наблюдават отблизо условията в тази област и планират да преразгледат дискусиите по време на следващия цикъл на преговори през 2026 г.
Норвегия
Постигнаха ново споразумение за заплатите в детските градини
След продължителни преговори, включващи Fagforbundet, Образователната асоциация и Delta, е постигнато споразумение за заплатите на служителите в детските градини FUS, верига от частни центрове за ранно детство в Норвегия. Споразумението привежда условията им в съответствие с тези на детските градини на PBL и общинския сектор, осигурявайки общи увеличения на заплатите от поне 18 000 норвежки крони, за да се поддържа покупателната способност на работниците.
Ключов аспект от споразумението е въвеждането на съвместна пенсионна схема (AFP), която трябва да влезе в сила от 1 март 2024 г., повишавайки пенсионната сигурност на персонала. В допълнение към увеличенията на заплатите, споразумението предвижда допълнително възнаграждение за работниците, които следват допълнително образование. Квалифицираните работници и тези на университетско ниво ще получават между 13 000 и 26 000 норвежки крони повече годишно, в зависимост от квалификациите.
В споразумението е включено и обучение на работното място, насочено към укрепване на компетентността на персонала по структуриран начин.
Хърватия
Синдикатите в публичния сектор гарантират увеличение на заплатите
Синдикатите на обществените услуги в Хърватия са договорили успешно нов колективен договор, който предвижда увеличения на заплатите и финансови бонуси за работниците. След третия кръг от преговори с правителството синдикатите са осигурили увеличение на заплатите с 5% Споразумението включва също коледен бонус от 300 евро и великденски бонус от 100 евро, отбелязвайки подобрения спрямо предишни предложения.
Това отразява ангажимента за непрекъснати подобрения в структурата на възнаграждението на работниците в публичния сектор.
Споразумението се разглежда като положителен резултат за работниците, като гарантира, че компенсацията им е в крак с инфлацията, като същевременно предоставя допълнителни предимства под формата на празнични бонуси. Тези подобрения следват усилията на синдикатите за справяне с дългогодишни опасения относно заплащането и условията на труд в публичния сектор, включително паритет на заплатите и компенсиране на инфлацията.
Словакия
Ново споразумение за обществени и държавни служители
На 17 септември 2024 г. са приключили преговорите по колективни договори за работници в обществените услуги и държавни служители, определящи условията за 2025 и 2026 г. Споразуменията, договорени от KOZ SR, въвеждат важни промени, насочени към подобряване на заплатите и условията на труд.
През 2025 г. служителите в публичния сектор ще получат еднократен бонус от 800 евро, планиран за изплащане през май. Очаква се този бонус да осигури значително облекчение, особено за по-нископлатените работници. От януари 2026 г. както основната скала на заплатите за служителите в обществените услуги, така и тарифите за заплатите на държавните служители ще се увеличат с 5%. Предвижда се тази корекция на заплатите да надхвърли инфлацията, осигурявайки растеж на реалните заплати на работната сила.
Споразуменията също подобряват социалните придобивки, включително по-добри корекции на работното време, удължен годишен отпуск, увеличени обезщетения при прекратяване на работа и вноски за допълнителни пенсионни спестявания. Освен това работниците ще получат два дни за възстановяване, често наричани дни по болест.
KOZ SR призна трудния финансов контекст и сложните преговори, необходими за осигуряване на тези подобрения. Въпреки че първоначалната оферта не предлага увеличение на заплатите, окончателното споразумение се разглежда като положителен резултат за работниците. Синдикатът обаче остава ангажиран с дългосрочната си цел да реформира системата на възнагражденията, за да гарантира, че заплатите в обществените и държавните служби никога не падат под минималната работна заплата.
Дания
Копенхаген разширява експеримента с гъвкавата работна седмица
Община Копенхаген е решила да разшири своя експеримент с гъвкаво работно време след успешни изпитания на 17 работни места. Инициативата, която е започнала през пролетта на 2024 г., позволява на работниците да организират работното си време по различни начини. Опциите включват работа с по-дълги дни, за да получат допълнителен почивен ден всяка седмица, допълнителен почивен ден всяка втора седмица или фиксиран месечен почивен ден.
Програмата, разработена в тесен диалог със синдиката HK Kommunal, цели да помогне на работниците да постигнат по-добър баланс между работата и семейния живот, като тества различни гъвкави графици. Изпитването е довело до положителни дискусии за подобряване на ефективността на работното място и удовлетворението на работниците. Мениджърите са отбелязали, че гъвкавостта, може да подобри услугата, предоставяна на гражданите, тъй като персоналът е по-достъпен, когато е необходимо.
Експериментът ще продължи до април 2025 г., което ще позволи на общината да събере допълнителна информация за въздействието на гъвкавите работни условия върху работниците, общностите на работното място и услугите на гражданите. Окончателните резултати ще бъдат представени в средата на 2025 г.
Няколко други датски общини също експериментират с гъвкави работни седмици, а община Odsherred вече е направила четиридневната работна седмица постоянна.