Новини за колективното договаряне ноември 2024 г. №21

България: Минималната работна заплата за 2025 г. оспорена в съда
Люксембург: Предложената реформа застрашава правата на работниците
Косово: Здравните работници протестират за колективен договор
Италия: Обща стачка с искане за радикални промени в бюджета
Белгия: Профсъюзите на обществените услуги се мобилизират срещу съкращенията във Валония
Холандия: Аптечните работници стачкуват за справедливо заплащане и по-добри условия
Финландия: Предупреждение за стачка за частните спешни медицински услуги
Румъния: Синдикатите настояват за справедливи условия в националните архиви
Словения: Синдикатите насърчават защитата на работниците и сигурността на работните места
Литва: Обновен национален колективен договор с разширени ползи
Португалия: Ново споразумение за публичната администрация
Дания: Споразумение за справедливо заплащане на армейския персонал

България

Минималната работна заплата за 2025 г. оспорена в съда

Българското правителство, все още не е транспонирало директивата на ЕС за адекватни минимални заплати, като срокът за спазване бързо наближава.

Междувременно наскоро Министерският съвет с постановление от 26 октомври 2024 г. е определил минималната работна заплата за 2025 г. в размер на 1077 лв. Решението му е базирано на формула в Кодекса на труда, която обвързва минималната заплата с 50% от средната брутна заплата за предходните 12 месеца. Това предизвика съпротива от страна на работодателите, което е довело до съдебно дело, образувано от Асоциацията на индустриалния капитал в България (AICB) във Върховния административен съд. От Асоциацията твърдят, че формулата е прекалено опростена, като не отчита по-широките икономически условия, като производителността и конкурентоспособността на пазара на труда.

Работодателите също, твърдят, че постановлението нарушава директивата на ЕС и Конвенция № 131 на МОТ, които изискват балансиран подход, отчитащ, както икономическите фактори, така и нуждите на работниците. Освен това те подчертават, че настоящият механизъм налага неоправдано финансово напрежение върху предприятията, особено тези с тесни маржове на печалба, и му липсва гъвкавост за адаптиране към специфичните за сектора предизвикателства.

Профсъюзите категорично се противопоставят на това предизвикателство. КТ „Подкрепа“ твърди, че процесът следва националното и международното трудово законодателство, като подчертава, че не е необходимо единодушие в Националния съвет за тристранно сътрудничество. КНСБ критикува позицията на работодателите, като уронваща правата на работниците и подчертава важността на стандарта „заплата за живот“. И двата синдиката защитават настоящата формула, като прозрачна и справедлива, като същевременно настояват за по-силни връзки с разходите за живот на работниците. Те настояват, че механизмът гарантира адекватност и е в съответствие с международните стандарти, като се противопоставят на всяко действие за отслабване на защитата на работниците.

Люксембург

Предложената реформа застрашава правата на работниците

В Люксембург предложените промени в рамката на колективните трудови договори (CA) са предизвикали широко безпокойство сред синдикатите.

Години наред синдикатите OGBL и LCGB са настоявали за реформи за укрепване на CA и адаптирането им към съвременните нужди. Вместо това правителството, в сътрудничество с работодателите е предложило мерки, които биха подкопали стойността и значението на колективните споразумения.

Проектът за реформа, който е бил представен на Постоянния комитет по труда и заетостта на 8 октомври 2024 г., се стреми да отслаби значително рамката на колективните споразумения. Той предлага намаляване на задължителното съдържание на трудовите договори, само до най-основните разпоредби, премахване на основните защити и предимства, които обикновено се гарантират. Освен това, това би позволило колективни договори, които са по-малко благоприятни от съществуващите стандарти, определени от Кодекса на труда, като по този начин ще позволи на работодателите да заобиколят тези минимални защити. Най-вече реформата би позволила договарянето на колективни договори без представителство на синдикатите, подкопавайки ролята на синдикатите в осигуряването на справедливи условия за работниците. Тези промени застрашават основни защити като скали на заплатите, допълнителен отпуск, 13-та месечна заплата и намалено работно време. По-широк социален напредък, включително индексиране на заплатите, минимални заплати, законови празници и социални осигуровки, също са изложени на риск.

OGBL и LCGB категорично се противопоставят на тази атака срещу правата и постиженията на работниците. Те мобилизират представители на персонала и активисти за действие за повишаване на осведомеността на 3 декември 2024 г., за да защитят трудно спечелените предимства и защити, които тази реформа заплашва да премахне.

Косово

Здравните работници протестират за колективен трудов договор

Протестът, организиран от синдиката FSSHK, е накарал здравните работници в Косово да се мобилизират на 14 ноември 2024 г., за да поискат възобновяване на социалния диалог и подписване на важен секторен колективен договор.

Отказът на Министерството на здравеопазването да се ангажира смислено с представители на здравния сектор и неуспехът му да финализира споразумението е предизвикал разочарование и безпокойство сред работниците.

Протестът е бил насочен към спирането на смислен социален диалог, продължителното забавяне на подписването на браншовия колективен трудов договор, който гарантира основните права на здравните специалисти, и влошаващите се условия на труд в сектора на здравеопазването, влошени от липсата на отзивчивост на министерството.

Тези предизвикателства не само са подкопали благосъстоянието на здравните работници, но също така са застрашили качеството на грижите, предоставяни на пациентите. Протестът е имал за цел, да подчертае тези неотложни проблеми и да призове за незабавни действия за справяне с тревогите на онези, които поддържат здравната система на Косово.

Италия

Обща стачка с искане за радикални промени в бюджета

CGIL и UIL са обявили 8-часова обща стачка в Италия на 29 ноември 2024 г., с планирани демонстрации на градско и регионално ниво. Синдикатите призовават за спешни промени в бюджетния закон на правителството, който според тях не успява да се справи с належащите икономически и социални предизвикателства на страната.

Основните изисквания включват, мерки за увеличаване на покупателната способност на заплатите и пенсиите, заедно с адекватно финансиране на здравеопазването, образованието, обществените услуги и индустриалните политики.

Според синдикатите подкрепата на правителството за реформите в икономическото управление на ЕС ще наложи седемгодишен период на строги икономии. Очаква се това да доведе до значителни намаления на публичните инвестиции и социалните разходи, което според профсъюзите допълнително ще подкопае жизнения стандарт, сигурността на работните места и качеството на обществените услуги. Те твърдят, че тези мерки ще задълбочат неравенствата и ще отслабят правата на работниците. CGIL и UIL призовават правителството да предприеме незабавни действия, чрез прилагане на данък върху извънредните печалби и богатство за финансиране на обществени услуги, увеличаване на пенсиите и реформиране на трудовите политики за защита на сигурността на работните места и борба с несигурната заетост. Те също така настояват за подновяване на колективните договори, както в публичния, така и в частния сектор за повишаване на заплатите и оттегляне на предложения законопроект за сигурността, за да се зачита правото на протест.

Белгия

Профсъюзите на обществените услуги се мобилизират срещу съкращенията във Валония

Синдикатите на обществените услуги в Белгия засилват съпротивата си, срещу продължаващите бюджетни съкращения и съкращения на персонал, като работниците във Валония са планирали съвместна стачка и митинг на 14 ноември. Тези действия имат за цел да привлекат вниманието към критични проблеми, пред които са изправени обществените услуги в региона.

Служителите в обществените услуги се противопоставят на бюджетните съкращения, ерозията на статута на държавен служител, забавената или отменена замяна на пенсиониращия се персонал и неподновяването на срочните договори. Тези проблеми, споделени между регионалните и общностните администрации, произтичат от предизвикателствата на управлението, изострени от припокриващите се министерски отговорности.

Синдикатите CGSP Admi и CGSP Ministères ръководят стачката, подчертавайки критичната необходимост от защита на работните места и услугите в публичния сектор. Митингът в Джамбес, ще освети тези оплаквания и ще призове за спешни промени в политиката. Тази мобилизация е част от по-широки национални усилия за оспорване на строгите икономии и изискване на устойчиви инвестиции в обществените услуги.

Нидерландия

Служителите в аптеките стачкуват за справедливо заплащане и по-добри условия

На 12 ноември аптечните работници в Холандия са излезли на стачка, като са затворили почти всички обществени аптеки за деня. Демонстранти са се събрали в Хага, за да поискат справедливи заплати и по-добри условия на труд съгласно колективния договор на аптеките.

Тази стачка е белязала безпрецедентна мобилизация в сектора. След три месеца на протести работниците са изразили разочарование от липсата на напредък в преговорите. Синдикатите FNV и CNV са призовали за 6% увеличение на заплатите със задна дата от 1 юли, минимална почасова заплата от 16 евро и заплащане за всички работни часове, включително времето за подготовка, преди отварянето на аптеките.

Аптекарите, критичното звено в здравеопазването, са изправени пред голямо натоварване и ниско заплащане, което допринася и за нарастващия недостиг на персонал. Профсъюзите твърдят, че работодателите трябва да дадат приоритет на достойните условия на труд, за да гарантират устойчивостта на сектора. Докато стачката е имала за цел, да подчертае спешната необходимост от структурни подобрения, службите за спешна помощ са продължили да работят, като във всеки регион е била отворена по една аптека за спешна помощ.

Финландия

Предупреждение за стачка за частните служби за спешна медицинска помощ

На 5 ноември 2024 г. Tehy е обявил предупреждение за стачка, насочена към две частни компании за спешна медицинска помощ, Med Group Ensihoitopalvelu Oy и EMA Finland Oy. Действието идва, след като продължителните преговори за нов колективен трудов договор са се провалили. Работодателите са предложили нулеви увеличения на заплатите и изоставяне на секторната програма за спасяване на заплатите, договорена през 2022 г. Колективният договор е изтекъл на 30 април 2024 г., като преговорите се водят от март и опитът за доброволно посредничество през октомври, не е дал резултат.

Стачката е насрочена за 20–21 ноември 2024 г., и обхваща места в Pirkanmaa и Uusimaa. Освен това, има забрана за концертна дейност, ембарго за търсене на работа и забрана за временни премествания, които са наложени на всички обекти, обхванати от стачката, в сила от 5 ноември до 21 ноември.

Tehy подчертава значението на програмата за спасяване на заплащането, която има за цел да изравни заплатите на парамедиците в частния сектор с техните партньори в публичния сектор до 2029 г. Настоящите предложения на работодателите заплашват да подкопаят това споразумение, изостряйки съществуващите различия в заплащането. Частните парамедици печелят значително по-малко от колегите си в публичния сектор и разликата ще се разшири, ако спасителната програма бъде прекратена.

Tehy предупреждава, че спорът, може да застраши целия сектор на спешните медицински услуги с потенциални рискове за обществените служби за спешна помощ. Притесненията включват и по-нататъшно възлагане на външни изпълнители от окръзите, за благосъстояние за намаляване на разходите, което може да отслаби заплащането и условията на заетост.

Румъния

Синдикатите настояват за справедливи условия в националните архиви

Профсъюзът на Европол, член на Румънската федерация Publisind, е в процес на иницииране на обща стачка в Румънския национален архив с искане за спешни действия, срещу опасните условия на труд и дискриминацията при заплащането.

Работниците в архивите работят в несигурна среда, която излага на риск тяхното здраве и благополучие. Въпреки многократните преговори, ръководството отказва да отдели 5% от бюджета за справяне с критичните въпроси, свързани със здравето, безопасността и условията на труд, оставяйки работниците изложени на предотвратими рискове.

Стачката е насочена и към продължаващата дискриминация при заплащането в институцията. Работниците в регионалните офиси получават значително по-ниски заплати от колегите си в Букурещ, въпреки, че изпълняват същите задължения с подобни отговорности. Тази несправедлива разлика в заплащането подкопава принципа на „равно заплащане за еднакъв труд“ и засяга морала на работниците. Профсъюзът на Европол е предприел решителни действия, за да изтъкне тези несправедливости и да поиска незабавни решения. Те призовават и за безопасни и справедливи условия на труд за всички работници в Румънския национален архив, като подчертават и необходимостта от инвестиране в обществени услуги, с цел защита на достойнството и правата на работниците.

Словения

Синдикатите насърчават защитата на работниците и сигурността на работните места

Словенските синдикати влагат усилия за укрепване правата на работниците и осигуряването на заетост на фона на променящите се трудови и екологични предизвикателства. Две ключови инициативи подчертават този напредък: прилагане на „правото на изключване“ и трансформиране на единствената топлоелектрическа централа в страната. Тези усилия, включващи Профсъюза на работниците в енергийния сектор на Словения (SDE Словения) и други заинтересовани страни, демонстрират отдадеността на синдикатите за балансиране на непосредствените нужди на работниците с дългосрочните социално-икономически и екологични цели. „Правото на прекъсване“, въведено в словенското трудово законодателство през 2023 г., защитава работниците от смущения през свободното им време. Работодателите са имали срок до 16 ноември 2024 г. да приложат мерки, чрез колективни трудови договори. Законовата обратна тежест на доказване гарантира, че работниците са напълно защитени, ако липсват споразумения. SDE Словения интегрира това право в колективни трудови договори, позволяващо на работниците да изключват работните устройства и да игнорират комуникациите, след работно време, насърчавайки ги за по-добър баланс между професионалния и личния живот. Едновременно с това SDE Словения оказва влияние върху специален закон за трансформиране на топлоелектрическата централа на Словения.

Предложеният закон гарантира, че централата ще осигурява отопление за 35 000 жители през преходния период до 2029 г., като същевременно гарантира и липса на загуба на работни места. След 2029 г. нова държавна компания ще даде приоритет при наемането, запазването на колективните споразумения и гарантирането на синдикалното участие в управлението.

Литва

Обновен национален колективен трудов договор с разширени придобивки

На 1 януари 2025 г. актуализираният Национален колективен договор на Литва ще влезе в сила, разширявайки обхвата и ползите за работниците. Споразумението, подписано от министъра на социалната сигурност и труда Витаутас Шилинскас и три национални синдикални организации, сега ще се прилага за приблизително 72 000 работници, включително и за тези в държавни и общински компании, бюджетни институции и обществени институции. Това бележи увеличение от 6000 работници в сравнение с предишното споразумение.

Споразумението въвежда по-добри разпоредби, насочени към подобряване на условията на труд и насърчаване на синдикализирането. Основните мерки включват, два платени почивни дни годишно за самообучение или доброволчество, разширени права на отпуск за обучение и нови възможности за отпуск, свързани със здравето. Членовете на профсъюзите, вече могат да вземат до десет напълно платени или двадесет частично платени дни учебен отпуск годишно, без да е необходимо да покриват предишния праг от пет години заетост. Освен това членовете на профсъюза имат до пет дни платен отпуск по здравеопазване годишно.

Тези ползи отразяват продължаващите усилия на литовските синдикати, включително LTUSE, член на EPSU, за укрепване на правата на работниците и социалния диалог. Споразумението, което е подписано за първи път през октомври 2022 г., остава в сила до края на 2025 г., с разпоредби за годишно подновяване.

Португалия

Ново споразумение за публична администрация

В сектора на публичната администрация на 6 ноември 2024 г. е подписано ново многогодишно споразумение за валоризация на служителите в публичната администрация, което обхваща периода от 2025 до 2028 г. Договорено от SINTAP, споразумението гарантира минимално годишно увеличение на заплатите от 56,58 евро за 2025 г. и 2026 г. и 60,52 евро за 2027 г. и 2028 г. Освен това базата за възнаграждение в публичната администрация ще се увеличава постепенно, започвайки от 878,41 евро през 2025 г. достигайки до 1056,03 евро през 2028 г. Тези мерки имат за цел, да възстановят покупателната способност за над 80% от работниците до 2025 г., надбавки за корекция на разходите за живот и ускорено кариерно развитие.

SINTAP е поел ангажименти и за преразглеждане на непрегледани длъжности, като болнични администратори, пожарникари, общинска полиция и персонал по съдебна медицина до 2025 г. Дневните надбавки за издръжката на живота ще бъдат увеличени с 5% от януари 2025 г. Тези подобрения отразяват значителен напредък от предишното споразумение, подписано през 2022 г., предлагащо стабилност и предвидимост на работниците за четиригодишния период. Включени са механизми за справяне със замразяването на заплащането и улесняване на признаването на трудовия стаж, осигурявайки справедливи възможности за напредък за над 750 000 работници

Освен това работниците от групата Águas de Portugal (AdP), представлявани от синдикатите STAL и FIEQUIMETAL, настояват за справедливи заплати, признаване на кариерата и прилагане на техния колективен трудов договор. Въпреки, че AdP е публикувал 102 милиона евро печалби през 2023 г., работниците съобщават, че получават минимални актуализации на заплатите. Планиран е митинг в централата на AdP в Лисабон на 21 ноември в 11:30 сутринта, с настояване за незабавни действия по техните искания, включително за по-добро заплащане, надбавки и условия на труд.

Дания

Споразумение за справедливо заплащане на армейския персонал

Датските въоръжени сили и HKKF са финализирали ново споразумение за организацията и възнаграждението на 24-часовите спешни услуги за снегопочистване и спешна помощ(линейки). Това споразумение разглежда опасенията, относно непоследователните практики на възнаграждение и неясните насоки за членовете, включени за такова внедряване. Съгласно споразумението работниците, работещи в снеговалежи и в линейки за най-малко 24 часа, ще получават дневна добавка от 2251,05 DKK(588.38 лв). В сила от 1 ноември 2024 г., той стандартизира практиките и елиминира местните вариации, които са предизвиквали разочарование сред членовете.

Работниците обаче, не могат да поискат едновременно новата добавка и нощното заплащане или отпуск съгласно §17. Настаняването трябва да отговаря на правилата за бизнес пътувания, но може да се отклонява от хотелските стандарти, поради възможността за разполагане и метеорологичните условия. HKKF приветства споразумението, подчертавайки ролята му за осигуряване на справедливо и прозрачно възнаграждение за членовете. Синдикатът се надява, че това ще облекчи несигурността и ще подобри планирането и подкрепата за дежурствата.