Новини за колективното договаряне март 2025 г. №5

Гърция: Синдикатите стачкуват, заради влаковата катастрофа и съкращенията в обществения сектор;
Португалия: Работниците в местното управление стачкуват за по-високи заплати и по-добри условия на труд;
Европа: Подписан пакт за европейски социален диалог;
Германия: Работниците в здравеопазването и грижите засилват стачките, заради забавени преговори;
Швеция: По-силна защита за работещите в обществения сектор;
Италия: Синдикатите подкрепят стачката на магистратите срещу съдебната реформа;
Словакия: Работници в социалните и здравните услуги протестират срещу ниското заплащане;
Сърбия: Стачки в социалните услуги и детските заведения;
Австрия: Увеличения на заплатите и нови придобивки за болниците, собственост на църквата;
Черна гора: Работници в държавната администрация протестират, заради заплатите;
Ирландия: Гласуване за стачка в частния сектор на здравеопазването и социалните грижи;
Европа: EPSU се присъединява към протест срещу пакет реформи;

Гърция

Синдикатите стачкуват заради влаковата катастрофа и съкращенията в обществения сектор

Гръцките синдикати са организирали 24-часова обща стачка на 28 февруари, отбелязвайки две години от най-смъртоносната железопътна катастрофа в страната край Темпи, при която са загинали 57 души.

Стачката е парализирала железопътния и фериботния транспорт, което е довело, до спиране на полети, с което е била нарушена работата на обществените услуги. Синдикатите, включително ADEDY и GSEE, са настоявали за поемане на отговорност и подобряване безопасността на транспортната инфраструктура. Протестът е част от по-широкото обществено недоволство, срещу хроничното недофинансиране на публичните услуги. Синдикатите отдавна предупреждават, че бюджетните съкращения, наложени от мерките за строги икономии, са отслабили безопасността на транспорта, здравеопазването и други жизненоважни услуги. Въпреки многократните призиви за инвестиции, гръцкото правителство не е успяло да отстрани тези структурни проблеми, излагайки на риск, както работещите, така и обществеността.

Тази мобилизация следва, след общата стачка от 18 февруари, когато синдикатите също са протестирали срещу влошаването на обществените услуги и условията на труд.

Португалия

Работниците в местното управление стачкуват за по-високи заплати и по-добри условия

Работниците в местното управление на Португалия са провели стачка на 28 февруари, като са прекъснали изпълнението на услуги, като събирането на отпадъци и работата на училищата. Действията са били организирани от STAL, част от синдикалната федерация CGTP-IN, с искания за повишаване на заплатите, кариерно развитие, отмяна на SIADAP (системата за оценка на представяне в държавната администрация) и 35-часова работна седмица за всички.Хиляди работници са се включили в протест, състоял се в Лисабон, марширувайки от Praça da Figueira до Министерството на финансите. STAL е разкритикувал правителствената актуализация на заплатите от 56 евро, като е заявил, че тя не решава кризата с нарастващите разходи за живот. Докато някои работници в публичния сектор, като учители, пожарникари и служители на спешните служби, са получили увеличения, много работници в местното управление продължават да се сблъскват със стагнация на заплатите. STAL подчертава, че възнагражденията в местната администрация остават средно с 35% по-ниски от тези в централната администрация. От 2010 г. насам работниците в местното управление са загубили еквивалента на три месечни заплати, заради инфлацията и мерките за икономии. Синдикатът настоява за увеличение на заплатите с поне 15% (минимум 150 евро) и повишаване на надбавките за тежък и нездравословен труд, които не са били преразглеждани от 2021 г. Протестът също така е призовал за по-справедливо данъчно облагане и по-добро преразпределение на доходите, за да се предотврати продължаващото обедняване на работниците в държавната администрация.

Европа

Подписан пакт за европейски социален диалог

Европейската комисия и междубраншовите социални партньори, включително ETUC, са подписали нов Пакт за европейски социален диалог, чиято цел е да укрепи ролята на социалните партньори в оформянето на пазара на труда и социалните политики. Пактът се основава на Декларацията от Вал Дюшес 2024 г. и идва след провалените междусекторни преговори, относно дистанционната работа и правото на изключване, подчертавайки необходимостта от подновяване на  социалния диалог. Документът създава рамка за разширяване на социалния диалог и подобряване на консултациите, както на междусекторно, така и на секторно ниво. Основните мерки включват: Назначаване на европейски пратеник за социалния диалог. Механизъм запредставяне на съвместни доклади за социалния диалог в ЕС. Разработване на пътна карта за качествени работни места за 2025 г. Подобряване на структурираните консултации по работната програма на Европейската комисия.Социалните партньори ще изготвят многогодишни работни програми, за да засилят двустранния социален диалог и да гарантират, че трудовите политики се формират, чрез преговори. Въпреки че не е изключително подробен, пактът отразява няколко ключови цели на EPSU. Той включва изрични препратки към секторния социален диалог, въпреки съпротивата на работодателите и ангажимент за консултации със социалните партньори, относно прилагането на споразумения, чрез законодателството на ЕС. Освен това Пактът запазва политическата, финансовата и административната подкрепа за секторния социален диалог, като защитава ангажиментите, които са били под риск при последния преглед. Накрая, Пактът включва и стъпки за подобряване на прилагането на социалните партньорски споразумения – област, в която EPSU и други синдикати настояват за по-ясен процес, особено за споразумения, изискващи транспониране в законодателството на ЕС.

Германия

Работници в здравеопазването и грижите засилват стачките заради блокирани преговори

Германският синдикат на публичния сектор Ver.di е призовал за национална предупредителна стачка на 6 март в болници, социални и психиатрични заведения, както и в спешните служби. Действията са породени от нарастващото недоволство, заради блокирани преговори в сектора на федералните и общинските обществени услуги, след като работодателите не представили оферта по време на втория кръг от преговори в средата на февруари.Ver.di настоява за: 8% увеличение на заплатите или най-малко 350 евро повече на месец. По-високи бонуси за работа в стресови и неудобни часове.Увеличение с 200 евро на месец за стажанти и практиканти. Три допълнителни дни отпуск. Въвеждане на персонални времеви сметки за подобряване на баланса между професионалния и личния живот.

Според синдиката тези мерки са критично важни за справяне с влошаващата се кадрова криза в здравеопазването и спешната помощ. Протестите са част от нарастващата мобилизация в сектора. На 26 февруари стажанти и студенти в дуалната образователна система са провели предупредителна стачка, като около 1 000 млади работници от здравеопазването, администрацията, социалните и образователните услуги са се събрали в Гелзенкирхен. Те настояли за по-добро заплащане, сигурност на работните места и подобрени условия на труд, предупреждавайки, че без справедливо възнаграждение и стабилна заетост, много млади специалисти ще напуснат сектора.

Междувременно работодателите продължават да отхвърлят ключови искания, включително платени почивки по време на сменен режим на работа и намаляване на максималната седмична заетост за спешните служби от 48 на 42 часа. Ver.di подчертават, че въпреки финансовите затруднения на някои болници, е необходим политически подход, а не допълнителни жертви от страна на работещите.

Швеция

По-силна защита за работещите в обществения сектор

Шведското  правителство е представило законопроект за засилване на защитата на работниците в обществения сектор срещу насилие, заплахи и тормоз. Съюзът на професионалистите (Akademikerförbundet SSR) е приветствал предложението, подчертавайки, че подобни мерки са неотложно необходими, особено в социалните услуги, където много служители са изложени на ежедневни рискове. Въпреки, че синдикатът смята законопроекта за положителна стъпка, той настоява, че самото законодателство няма да реши проблема. Властите на всички нива трябва да поемат по-голяма отговорност за подобряване, както на физическата, така и психологическата работна среда на служителите в публичния сектор. SSR настоява за допълнителни реформи, включително: Работодателя, а не отделният работник, да бъде признат за пострадала страна в случаи на заплахи и насилие. Това би намалило натоварването върху засегнатите служители, които в момента трябва да се защитават сами в съдебни дела. Премахване на ограниченията върху предварителните разследвания при случаи на насилие и заплахи, срещу държавни служители, за да се гарантира, че извършителите са преследвани по закон. По-строг контрол върху достъпа до лична информация на държавните служители, за да се предотврати използването ѝ за заплахи и тормоз. Синдикатът настоява правителството да преразгледа законите за защита на поверителността на работниците в обществения сектор.

Италия

Синдикатите подкрепят стачката на магистратите срещу съдебната реформа

На  27 февруари италианските магистрати са провели национална стачка в знак на  протест, срещу предложената конституционна реформа, която предвижда разделяне на кариерите на съдиите и прокурорите.Според Националната асоциация на магистратите (ANM) в стачката са участвали над 80% от магистратите, което показва силна съпротива в съдебната система.Реформата цели да създаде отделни кариерни пътища за съдиите и прокурорите, като правителството твърди, че това ще засили безпристрастността на правосъдието.  Въпреки това магистратите предупреждават, че промените ще отслабят съдебната независимост, ще направят прокурорите по-уязвими към политически натиск и ще подкопаят устойчивостта на съдебната система.

Синдикатите, включително CGIL, са подкрепили стачката, като са я представили, като част от по-широка борба за демокрация и конституционна цялост. Генералният секретар на CGIL, Маурицио Ландини и предупредил, че реформата застрашава автономията на съдебната власт и може да подкопае принципа на разделение на властите. CGIL е потвърдил ангажимента си да защитава върховенството на закона и правата на работниците от политическа намеса.

Словакия

Работниците в социалните и здравните услуги протестират срещу ниското заплащане

На 13 март Словашкият синдикат на здравеопазването и социалните услуги (SOZ ZaSS) ще ръководи протест в Братислава, с искания за справедливо заплащане и по-добри условия на труд за служителите в социалните услуги и недооценените работници в здравния сектор. Демонстрацията, която ще се проведе по време на Конференцията на председателите на основните организации, ще премине под мотото: „Ръцете ни са пълни с работа, но джобовете – празни. “

Синдикатът е категоричен: работниците са на предела на търпението си. Инфлацията повишава разходите за живот, натоварването се увеличава, а заплатите остават твърде ниски, за да могат много служители да издържат семействата си. Липсата на персонал се задълбочава, като средната възраст на работещите вече надхвърля 50 години. Допълнително напрежение създава изтичането на „стабилизационните“ надбавки, което може да доведе до масово напускане на работници и задълбочаване на кризата в сектора. Протестът ще постави акцент и върху пренебрегването на нехабилитирания персонал в болниците и социалните заведение, чиято работа остава недооценена и зле възнаградена.

Сърбия

Стачки в социалните услуги и детските заведения

Работниците в Градския център за социална работа (GCSR) в Белград са започнали  стачка на 24 февруари 2025 г., след месеци на неизпълнени искания, свързани с условия на труд, недостига на персонал и финансовата несигурност. Въпреки значителното увеличение на натоварването, не е направено съответстващо увеличение на броя на служителите, което оставя работниците претоварени. Синдикатът GS ZSZ Nezavisnost преди това е провел предупредителна стачка на 24 януари, но от страна ръководството не влезли в сериозни преговори, което довело до ескалация в пълна стачка.

Протестите в Белград са част от по-широка мобилизация на работещите в публичния сектор в Сърбия. В сектора на детските грижи служителите в предучилищните заведения „Маслачак“ в Сеница и „Дечя радост“ в Панчево също са протестирали срещу влошаващите се условия на труд и забавените заплати. В Сеница работниците не са получавали заплатите си от месеци.

В Панчево персоналът е протестирал срещу хроничното недофинансиране и липсата на инвестиции в предучилищните услуги от страна на правителството.

И двата протеста отразяват по-широка борба за справедливо заплащане и по-добри условия на труд в публичния сектор.

В Панчево работниците изразили и солидарност със студентите, които настояват за по-широки социални реформи, подчертавайки връзката между разпадането на обществените услуги и социалното неравенство.

Въпреки опитите на правителството да ограничи стачните действия в детските заведения, синдикатите са осигурили спазването на законовите разпоредби, като в някои институции е осигурен минимален персонал.

Австрия

Увеличение на заплатите и нови придобивки за болници, собственост на църквата

Колективните преговори за болниците, собственост на църквата, в Австрия са приключили в петия кръг, като синдикатът Vida е постигнал увеличение на заплатите и надбавките с 2.9%. Споразумението цели да гарантира запазване на покупателната способност на работниците и е одобрено с ясно мнозинство от синдикалните членове. Сред ключовите постижения се откроява „транспортният билет“, който осигурява месечна помощ за обществения транспорт. Други подобрения включват, увеличение на надбавките за дежурства до 46,75 евро. По-високи компенсации за заместване на отсъстващи колеги. Нови корекции в класификацията на хирургичните, медицинските и помощните медицински асистенти.

Частично пенсиониране, което вече ще изисква участие на работническия съвет при отказ.Правото на служителите да запазват времеви бонуси за бъдеща употреба.Допълнителни придобивки за работещите в Горна Австрия.

След шест кръга на преговори е договорено, увеличение на заплатите и надбавките с 3.5% от 1 януари 2025 г.

Разширение на регламента за времевите бонуси, позволяващо до 48 часа неизползвано извънредно време да бъде прехвърляно за следващата година и използвано като платен отпуск.31 декември вече е официален почивен ден.

Шестата седмица отпуск ще се полага по-рано – вместо след десет години стаж, работниците ще я получават след пет години, ако са навършили 51 години. От 1 май 2025 г. всички служители ще бъдат обхванати от еднакъв референтен период от четири месеца за изчисляване на извънредния труд и допълнителните часове, осигурявайки по-стабилен график и по-прозрачно възнаграждение.

Черна гора

Работници в държавната администрация протестират заради заплатите

Синдикатът на администрацията и съдебната система на Черна гора (SUPCG) е започнал серия от протести, след като правителството не е отговорило на исканията за по-високи заплати, жилищна политика и справедливи трудови закони. Въпреки, че синдикатът е представил своите искания на премиера Милойко Спайич на 7 февруари 2025 г., до крайния срок 20 февруари не са започнати никакви преговори.

Първият протест е насрочен за 6 март пред правителствената сграда, като са планирани допълнителни демонстрации, докато исканията им не бъдат изпълнени. Основните искания на синдиката са подписване на анекс към споразумението за жилищната кооперация, 10% увеличение на коефициентите за сложност на труда през 2024 и 2025 г. Оттегляне на спорното трудово законодателство.

Поправки в закона за стачките, които да възстановят правото на индустриални действия. Уволнение на министъра на труда Найда Нишич, заради предполагаеми незаконни действия и неуспехи в управлението на трудовите въпроси. Въвеждане на 7-часов работен ден, за да се хармонизира с модерните трудови стандарти и да се подобрят условията на труд.Основен проблем е и жилищната политика.Работниците се борят с ниски заплати и ограничен достъп до достъпни жилища. Въпреки че правителството се е съгласило да създаде жилищна кооперация, изпълнението на този ангажимент е забавено, пораждайки подозрения за политическа намеса.

SUPCG също така критикува селективния подход на правителството към увеличение на заплатите. Докато учители, военните и парламентарният персонал са получили увеличение, работещите в държавната администрация и съдебната система продължават да страдат от стагниращи заплати и намаляваща покупателна способност.

Протестите отразяват нарастващото недоволство от икономическата политика, която според синдикатите подкопава жизнения стандарт на работниците.

Ирландия

Гласуване за стачка в частния сектор на здравеопазването и социалните грижи

Работещите в здравния сектор в организациите от „Секция 39“ масово са гласували „за“ стачни действия в допитване, организирано от синдиката SIPTU. 96% от гласувалите подкрепят стачката, при 70% от избирателна активност, което показва силна подкрепа за исканията на синдиката.

„Секция 39“включва частни благотворителни организации и агенции, които работят по договор с държавата. Засегнатите от стачката хиляди служители предоставят жизненоважни здравни и социални услуги, сред които:

Грижа за хора с увреждания, обслужване на възрастни хора, домашна помощ,

Услуги в областта на психичното здраве, програми за социално включване.

SIPTU заявява, че ще използва този мандат за стачка в предстоящите преговори с Комисията за трудови отношения (WRC) с цел постигане на споразумение. Синдикатът обвинява правителството в неизпълнение на договореното през октомври 2023 г. в рамките на WRC. Споразумението е включвало, 8% увеличение на заплатите, ангажимент за възстановяване на паритета на заплатите в публичния сектор.Освен SIPTU, в преговорите участват и други синдикати, включително Ирландската организация на медицинските сестри и акушерки (INMO) и Fórsa. INMO е провел допитване, в което членовете му също са гласували за стачни действия.

SIPTU е предупредил, че ако няма напредък в преговорите, формално уведомление за стачка ще бъде изпратено, а ефективните стачни действия могат да започнат в следващите седмици.

Европа

EPSU се присъединява към протест срещу пакета „Омнибус“

На 2 февруари 2025 г. Европейската федерация на профсъюзите за публични услуги (EPSU) се е включила в протест заедно с над 170 граждански организации и синдикати пред Европейската комисия. Демонстрацията е била насочена срещу пакета „Омнибус“, който според протестиращите застрашава правата на работниците и корпоративната отговорност. EPSU също са подписали общо писмо, в което призовава Комисията да защити законите за устойчиво развитие в ЕС и да гарантира прозрачно и приобщаващо вземане на решения. Пакетът „Омнибус“ е представен през ноември 2024 г., като в него се предвиждат промени в ключови елементи на Европейския зелен пакт, включително, директивата за корпоративна устойчивост и надлежна проверка (CS3D). Директивата за корпоративна устойчивост на отчетността (CSRD).

Според критиците промените дават предимство на корпоративните интереси, като отслабват изискванията за устойчивост, отчетност и права на работниците и дават възможност за доминиращо влияние на корпорациите в дискусиите.

На кръглата маса на Европейската комисия за опростяване на законодателството, проведена на 2 февруари, 57 представители на бизнеса, включително ExxonMobil и Total Energies, са участвали в обсъжданията. В същото време, само двама представители от синдикати са присъствали.

Само 10 участници са представлявали неправителствени организации.

Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC) е изразила безпокойство от нарастващото влияние на корпоративните лобисти върху политиките на ЕС.

EPSU подчертава, че предложението не намалява бюрократичната тежест за малкия бизнес, а вместо това отслабва защитата на работниците и околната среда. Синдикатът призовава европейските институции да запазят демократично договорените закони и да изпълнят ангажиментите си за устойчиво развитие.