Новини за колективното договаряне март 2025 г. №6

Ирландия:  Здравни работници стачкуват заради тежък недостиг на персонал
Турция:  Стачни действия в здравеопазването и държавната администрация
Португалия: Стачка в здравния сектор, споразумение във водния сектор
Словения: Стачката на операторите на спешния номер 112 навлиза във втора година
Чехия: Синдикатите предотвратиха предложен закон за уволненията
Норвегия: LO и YS отиват на медиация след провал на преговорите за заплатите
Финландия: Държавните служители стачкуват
Германия: Работодателите провалиха преговорите в обществения сектор
Сърбия: Атака срещу синдикалните права
Обединеното кралство: Споразумения за справедливо заплащане могат да укрепят колективното договаряне
Ирландия: Работници в рециклирането ще стачкуват заради опасения от приватизация
България: Работници в психиатрични болници протестират за по-високи заплати

Ирландия

Ирландия: Здравни работници стачкуват заради тежък недостиг на персонал

Синдикатите Fórsa и Ирландската организация на медицинските сестри и акушерки (INMO) са обявили стачни действия в публичната здравна система на Ирландия, започвайки на 31 март 2025 г. Спорът произтича от хроничен недостиг на персонал, заради наложен от правителството мораториум върху наемането на нови служители, което е оставило критични позиции незаети. Здравната служба на Ирландия (HSE) и финансираните от държавата болници по Секция 38 са изправени пред засилващи се ограничения за наемане на персонал от 2023 г. насам. Първоначалното ограничено спиране на наемането на персонал, се е превърнало в пълна забрана, която не позволява запълването на свободните позиции. Въпреки многократните искания от синдикатите, HSE отказва да разкрие броя на изгубените работни места.

Стачните действия ще включват стриктно спазване на трудовите договори, отказ от извънреден труд, допълнителни задачи и покриване на незаетите позиции. Членовете на Fórsa, ще спрат сътрудничеството с външни консултанти и дигитални проекти, докато членовете на INMO ще работят само в рамките на договореното работно време, като ще ограничат административните си задължения и ще отказват преназначаване.

Синдикатите предупреждават, че недостигът на персонал застрашава грижата за пациентите и че може да последват по-строги стачни действия, ако не се намери решение. Fórsa и INMO ще координират действията си, чрез съвместни организационни комитети в шестте здравни региона на Ирландия.

Освен това, Асоциацията на психиатричните медицински сестри (PNA) е обявила стачни действия от 26 март, протестирайки срещу отказа да се изключат психично-здравните услуги от съкращенията. PNA предупреждава, че Стратегията за заплати и численост ще доведе до елиминирането на 700работни места за психиатрични медицински сестри, което ще има сериозни последици при обслужването на пациенти. Преговорите с HSE са в застой, оставяйки синдиката без друга алтернатива освен стачни действия.

Стачката ще включва и синдикатите Unite, Connect и MLSA, които се присъединяват към Fórsa, INMO и PNA.

Турция:

Стачни действия в здравеопазването и държавната администрация

Турските синдикати са стартирали няколко стачни действия в отговор на несправедливи уволнения, антисиндикални практики и влошаващи се условия на труд в различни сектори.

На 6 март синдикатът Hizmet-İş е протестирал срещу местната управа на Алтъндаг, заради уволнението на 14 синдикални членове и оказания натиск върху още 1 300 работници да напуснат синдиката. Спорът е възникнал след провалени преговори за колективен договор, при които общината е отказала да спази предишно споразумение и се е опитала да намали договорените увеличения на заплатите. Синдикалните лидери са осъдили действията на работодателя, като са заявили, че няма да отстъпят, докато всички уволнени работници не бъдат върнати на работа и синдикалните им права да бъдат защитени. На 14 март SES (Синдикат на здравните и социалните работници) е обявил национална стачка в знак на протест срещу приватизацията на здравеопазването, влошените условия на труд и липсата на инвестиции в обществения здравен сектор. Членовете на SES настояват за сигурни договори, по-добри заплати и подобрени условия на труд, като предупреждават, че правителствените политики вредят, както на работниците, така и на пациентите.

На 6 март Sağlık-İş (Синдикат на здравните и социалните работници) са организирали трети протест в университета „Памуккале“, срещу забавяне на колективните трудови преговори за служителите в здравния сектор. Членовете на синдиката са провели едночасово спиране на работа, настоявайки за справедливи заплати и по- добри условия. Синдикалните лидери заявяват, че ще продължат съпротивата, докато исканията им не бъдат изпълнени.

Португалия

Стачка в здравния сектор, споразумение във водния сектор

На 20 март медицинските сестри от здравните центрове в Лисабон са  провели  стачка и протест пред Министерството на здравеопазването. Организирана от Синдиката на медицинските сестри (SEP), стачката има за цел да изиска изплащане на всички дължими заплати със задна дата от 2018 г., завършване на конкурсите за ръководни и специализирани длъжности, както и уеднаквяване на заплатите и ресурсите в различните здравни звена.

Медицинските сестри настояват за прилагането на „кариерния ускорител“ и спешно наемане на персонал, за да бъдат посрещнати нуждите на здравните услуги. Според синдиката, интеграцията на лисабонските здравни центрове в новите местни здравни звена (ULS) в началото на 2024 г. е влошила административните и финансовите проблеми. Разпускането на регионалните здравни администрации (ARS) през септември 2023 г. е оставила нерешени структурни дефицити, което е довело до забавяне на заплатите и блокиране на кариерното развитие. Синдикатът твърди, че Планът за здравна спешност на правителството дава приоритет на частния здравен сектор, вместо да укрепва националната здравна служба (SNS).

Споразумение във водния сектор

На 13 март синдикатът SINTAP и ръководството на Águas de Portugal са подписали споразумение за увеличение на заплатите за над 3 200 работници. Споразумението, което влиза в сила ретроактивно от януари 2025 г., следва правителствените насоки, позволяващи на държавните предприятия да увеличат общия фонд за заплати с до 4,7% спрямо 2024 г. Работниците с доходи до ниво G3 ще получат увеличение от 65 евро.Тези над това ниво ще получат 3% ръст на заплатите.Минималната заплата в компанията вече е 970 евро.Въпреки, че това споразумение решава непосредствените проблеми със заплатите, започват преговори за цялостен преглед на колективния трудов договор (ACT). Този процес ще обхване кариерни структури, длъжностни класификации, заплатни скали и преминаване към нови кариерни рамки, което ще изисква отделно одобрение.

Словения

Стачката на операторите на спешния номер 112 навлиза във втора година


Стачката на операторите на спешния телефон 112 в Словения е навлязла във втората си година. Тези работници отговарят за всички спешни повиквания и координират медицински, пожарни, полицейски и спасителни служби.

Операторите са започнали стачката на 19 февруари 2024 г., настоявайки за равно заплащане с диспечерите в здравеопазването и пожарната. Въпреки промени в системата на заплатите, те остават в по-ниски заплатни категории.

Въпреки, че обажданията продължават да се приемат, стачкуващите са засилили действията си, като са започнали да отказват да подават доклади за природни бедствия, катастрофи и други инциденти. От ноември публичната карта на приложението SPIN, остава празна, а бюлетините със съобщения са спрени.Синдикатът на Министерството на отбраната (SMO) многократно е призовавал правителството да премахне заплатните неравенства. В момента операторите на 112 са три заплатни степени под диспечерите в здравеопазването и пожарната, въпреки че вършат сходна работа. В Словения има 132 такива оператори, които през изминалата година са обработили близо 600 000 обаждания.

Правителството е създало преговорна група за колективен трудов договор в сферата на отбраната, защитата и спасителните служби, но съществен напредък все още няма. Синдикатът настоява, че колективното споразумение е ключът към разрешаването на конфликта и осигуряването на справедливо заплащане.

Чехия

Синдикатите предотвратиха предложен закон за уволненията

Синдикатите в Чешката република са постигнали значителна победа, след като Долната камара на парламента е отхвърлила предложена поправка в Кодекса на труда, която е щяла да позволи на работодателите да уволняват служители без обяснение.

Предложението, подкрепено от депутати от дясноцентристките партии ODS (Гражданска демократическа партия) и TOP 09, е широко критикувано, като атака срещу трудовите права и сигурността на работните места.

Чешката конфедерация на профсъюзите (ČMKOS) е предупредила, че приемането на поправката би създало атмосфера на страх, отслабено колективно договаряне и би увеличило дискриминацията по възраст, здравословно състояние или синдикална принадлежност. В отговор профсъюзът е организирал мащабна кампания, мобилизирайки работници и обществеността, като дори е обявил стачна готовност, подготвяйки се за обща стачка. След седмици на натиск парламентът е отхвърлил предложението на трето четене. Въпреки тази победа синдикатите остават нащрек срещу бъдещи опити за отслабване на трудовите права и сигурността на заетостта.

Норвегия

LO и YS отиват на медиация след провал на преговорите за заплатите

Ако не бъде постигнато споразумение в медиацията на 31 март и 1 април, Норвегия може да се изправи пред една от най-мащабните стачки в последните години, засягаща около 220 000 работници. Основният спор между профсъюзите LO и YS и работодателската организация NHO е свързан с начина на увеличаване на заплатите.

Профсъюзите настояват за реален ръст на доходите, по-справедливо разпределение на увеличенията и общи корекции на заплатите, вместо индивидуални решения на ниво компания. От своя страна, NHO се противопоставя на увеличенията за нископлатените работници и настоява, че заплатите трябва да се договарят на фирмено ниво.

LO подчертава, че въпреки силното представяне на норвежката икономика, покупателната способност на работниците е в застой, докато печалбите на компаниите растат. Въпреки глобалните икономически несигурности, прогнозите на Statistics Norway сочат продължаващ растеж, което профсъюзите използват, като аргумент, че работодателите могат да изпълнят исканията им, без да застрашат  конкурентоспособността си.

Резултатът от медиацията ще бъде ключов – ако не бъде постигнато споразумение до полунощ на 1 април, на 2 април може да започне мащабна стачка, която ще има значително въздействие върху различни сектори в страната.

Финландия:

Държавните служители стачкуват

Финландските държавни служители са започнали индустриални действия за първи път от близо четири десетилетия, след като преговорите за колективен договор са се провалили. От 19 март синдикатите JHL, Pro и JUKO са наложили забрани за извънреден труд, размяна на смени и натрупване на гъвкави часове, като протестните мерки ще продължат до второ нареждане.

Спорът възниква, след като правителствената служба VTML прекратява преговорите на 7 март, предлагайки 6.3% увеличение на заплатите – значително под общото ниво на увеличение от 7.8%. Според синдикатите заплатите в държавния сектор вече изостават спрямо останалата част от пазара на труда, а недостатъчните увеличения застрашават наемането и задържането на служители в ключови обществени сектори. Представителите на синдикатите подчертават, че правителственият подход показва липса на уважение към служителите, които играят съществена роля в националната сигурност, управлението на кризи и обществената администрация. Колективният договор за държавните служители обхваща 76 000 работници, като около 10% са пряко засегнати от настоящите протестни действия. Ако правителството не възобнови преговорите, синдикатите предупреждават за по-мащабни стачни действия.

Германия

Работодателите са провали преговорите в обществения сектор

Преговорите за 2, 5 милиона федерални и местни държавни служители в Германия са се провалили, след като работодателите са отказали да постигнат споразумение. Синдикатите обвиняват работодателите за провала, подчертавайки, че работниците са все по-недоволни от стагниращите заплати, нарастващата инфлация и увеличеното натоварване.

Синдикатът Ver.di е настоявал за значително увеличение на заплатите, включително социален компонент за по-нискодоходните работници, подобрения на условията за частично пенсиониране и по-гъвкаво работно време. Работодателите обаче са отхвърлили тези искания, като са ги определили за прекалено скъпи. Друг ключов проблем е бил дълго отлаганото уеднаквяване на защитата срещу уволнение между Източна и Западна Германия. Синдикатите са разкритикували отказа на работодателите да се справят с това неравенство, наричайки го пропусната възможност за укрепване на правата на работниците в цялата страна.

В отговор на безизходицата протестите са се засилили. В средата на февруари десетки хиляди служители са провели временни стачки, а в последните дни преди последния кръг от преговори над 150 000 работници са се включили в предупредителни стачки. Масовата мобилизация показва решимостта на работниците да постигнат по-добри условия.

Следващата стъпка е арбитраж, но синдикатите предупреждават, че ако работодателите не покажат готовност за компромис, ще последват още стачки и протести.

Сърбия:

Атака срещу синдикалните права

 От 7 март работниците в Центъра за социална работа в Белград, организирани от Профсъюза на работниците в здравеопазването и социалните грижи „Независимост“, стачкуват срещу недостига на персонал, прекомерното натоварване и ниските заплати.

Работниците призовават за спешни мерки за подобряване на нивата на персонала, намаляване на прекомерното натоварване и въвеждане на справедливи заплати, които да отразяват сложността и отговорността на техните работни места. Те също така настояват за прекратяване на временните договори. Вместо да отговорят на тези опасения, работодателите са отговорили с намаляване на заплатите и заплахи за уволнение. По-нататъшното ескалиране на напрежението идва, след като президента на синдиката на работниците в здравеопазването и социалните грижи „Независимост“, е освободен от поста си в Университетския клиничен център в Ниш без основание. Отстраняването му се възприема, като опит за отслабване на синдиката и сплашване на други работници от организиране. Това е породило сериозна загриженост за синдикалните репресии и по-широкия климат за трудовите права в Сърбия.

Липсата на прозрачност при уволнението на Илич допълнително е подчертавал опасенията, относно отмъщението срещу представители на синдикатите и ерозията на правата на работниците.

Репресиите идват на фона на най-големите протести в съвременната сръбска история, с водени от студенти демонстрации, разпространяващи се в цялата страна и нарушаващи обществените институции и услуги.

Вместо да се ангажират с диалог, властите са засилили натиска върху синдикатите и протестиращите, задълбочавайки опасенията за нарастващите ограничения, върху правото на организиране и демонстриране.

EPSU и PSI са изпратили послание за солидарност до Независимост, като осъждат атаките, срещу стачкуващи работници и предупреждават сръбските власти, че тези мерки нарушават международните трудови стандарти и трябва да бъдат отменени.

Великобритания:

Споразумения за справедливо заплащане могат да укрепят колективното договаряне


Нов доклад от базирания в Обединеното кралство, Институт за изследване на обществената политика (IPPR) твърди, че споразуменията за справедливо заплащане (FPA) могат да помогнат за подобряване на заплатите, условията на труд и стабилността на работната сила в определени сектори.

Въпреки, че докладът се фокусира върху Обединеното кралство, неговите констатации имат по-широко значение за страни със слаби секторни структури на договаряне.

Синдикатът на обществените и търговски услуги (PCS) подновява призива си за секторно колективно договаряне, относно заплащането в отговор на доклада. FPA са споразумения за целия сектор, които определят минимално заплащане и условия на труд, чрез преговори между профсъюзи и работодатели. Докладът подчертава техния потенциал за предотвратяване на дъмпинга на заплатите и подобряване на сигурността на работните места, особено в сектори, изправени пред хроничен недостиг на работна ръка, като грижи, хотелиерство и търговия на дребно.

Докладът поставя FPA в рамките на по-широка рамка на индустриалната политика, като предполага, че правителствата, инвестиращи в нови индустрии, трябва също да осигурят стабилна и добре платена работна сила.

Той препраща към международни примери, като например Закона за споразуменията за справедливо заплащане на Нова Зеландия и секторните модели на договаряне в Германия и скандинавските страни, за да демонстрира как колективните споразумения, могат да осигурят справедливи заплати и устойчиви пазари на труда.

Тези констатации са в съответствие с текущите европейски дебати за укрепване на колективното договаряне, особено в светлината на Директива 2022/2041/ЕО относно адекватните минимални заплати в ЕС. Докладът предоставя ценна информация за политиците и синдикатите, които се застъпват за по-силни секторни споразумения за подобряване на условията на труд и икономическата стабилност.

Ирландия:

Работници в рециклирането ще стачкуват заради опасения от приватизация

Членове на SIPTU, наети от Bord na Móna (BNM) Recycling, последната публична услуга за събиране на битови отпадъци в Ирландия, са предупредили за предстояща двудневна стачка на 2 и 3 април. Стачката следва, след опасения относно планираната приватизация на компанията и липсата на правни гаранции, защитаващи условията на работниците.

Синдикатът твърди, че ръководството е решило да продаде услугата, без да осигури необходимата правна защита за работниците, включително регистриран трудов договор. SIPTU предупреждава, че продажбата, ако бъде извършена при настоящите условия, може да доведе до влошаване на трудовите стандарти и да подкопае правата на работниците на колективното договаряне. Представителите на синдикатите призовават правителството да се намеси, като подчертават по-широките последици за управлението на отпадъците и потенциала за увеличаване на таксите за боклук. На 20 март е била  предвидена среща между синдикалните представители и ръководството на БНМ Рециклинг. SIPTU също са поискали среща с министъра на климата, околната среда и енергетиката, за да обсъдят бъдещето на услугата и защитата на правата на работниците.

Очаква се стачката да засегне услугите за събиране на битови отпадъци в множество окръзи, включително Дъблин, Килдар, Лаут и Уестмит. SIPTU е призовал клиентите да подкрепят действията им, за да гарантират непрекъснатото предоставяне на честна и регулирана обществена услуга за събиране на отпадъци.

България

Работници в психиатрични болници протестират за по-високи заплати

Работниците в психиатричните болници в цяла България, представлявани от Федерацията на здравните синдикати към КНСБ, са организирали протести с искане за по-високи заплати и подобряване на условията на труд.

На 17 март лекари, медицински сестри и помощни работници в държавната психиатрична болница в гр. Севлиево са започнали тридневна акция за 50% увеличение на заплатите и признаване на труда им като втора категория, поради сложността и рисковете.

Работещи в психиатриите в гр. Пазарджик и Царев брод са се присъединили към протестите, като на 18 март е проведена акция в Карлуково. Исканията на синдикатите включват национална система за оценка на професионалистите в психиатричната помощ и бюджетни разпоредби за повишаване на заплатите до 1600 лв. (€818) за помощния персонал, 2400 лв. (€1227) за медицинските сестри, 3378 лв. (€1727) за лекарите и 3992 лв. (€2043) за началниците на отделения. Те призовават и за годишно увеличение на заплатите с поне 20%.

КНСБ предупреждава, че българската психиатрична система е изправена пред кадрова криза, заради ниските заплати и застаряващата работна сила. Без спешни действия секторът може да изпита сериозен недостиг, което да се отрази негативно на грижите за пациентите. Ако исканията им не бъдат удовлетворени, работещите в психиатрията смятат да ескалират действията си, включително и общ протест пред Министерски съвет.