Новини за колективното договаряне декември 2024 г. №23
Португалия: Засилена борба срещу строгите икономии и стагнацията на заплатите
Словения: Нова система на заплатите в публичния сектор ще започне през 2025 г
Испания: „Климатичен отпуск“ за защита на работниците по време на екстремно време
Турция: Петдневна стачка на семейните лекари разкрива предизвикателствата пред здравеопазването
Литва: Протестът подчертава системните проблеми в затворите
Германия: По-добро заплащане и нови придобивки в енергийния сектор
Белгия: Работниците в затворите стачкуват заради пренаселеността и опасните условия
Обединеното кралство: Съюзът на противопожарните бригади настоява за значително увеличение на заплатите в началото на преговорите
Финландия: Предложение на правителството за по-строги стачни разпоредби
Литва: Нов колективен договор с министерството на околната среда
Обединеното кралство: Водните служители си осигуряват отдавна закъсняла оферта за заплащане
Швейцария: Работниците в обществените услуги стачкуват срещу строгите икономии
Португалия
Засилена борба срещу строгите икономии и стагнацията на заплатите
На 29 ноември повече от хиляда служители на публичната администрация в Португалия, включително много от представителите на STAL, са се присъединили към общонационален протест срещу новоприетия държавен бюджет за 2025 г. Митингът, проведен пред Събранието на републиката, е критикувал политики, които дават приоритет на данъчните облекчения за компании и публично-частни партньорства, като същевременно предлагат само минимални увеличения на заплатите за обществените служители. Бюджетът отделя 1,8 милиарда евро за корпоративни стимули, в сравнение с едва 600 милиона евро за актуализации на заплатите в публичния сектор.
STAL е осъдил подхода на правителството, като е подчертал, че 62% от работниците печелят по-малко от 1000 евро на месец, рязък контраст с нарастващите разходи за живот.
Протестиращите са поискали значителни увеличения на заплатите и инвестиции в обществените услуги, призовавайки за справедливо разпределение на богатството и край на политиките, водени от строги икономии, които подкопават покупателната способност на работниците и качеството на обществените услуги.
В Resinorte, компания за управление на отпадъци, работниците засилват борбата си за по-добри условия. След 24-часовата стачка на 2 декември, която отбелязва 75% участие и е довела до затваряне на ключови съоръжения, включително завода за сортиране и транспортните услуги за отпадъци, друга двудневна стачка е планирана за 26 и 27 декември. Работниците настояват за увеличение на заплатите със 150 евро, подобрени надбавки за храна и риск, транспортни обезщетения и зачитане на правата за напредване в кариерата.
STAL подчертава, че настоящият трудов конфликт произтича от отказа на компанията да договори справедливо фирмено споразумение и да отговори на основните изисквания на работниците. Синдикатът подчертава, че с финансовото състояние на Resinorte, няма оправдания за отказ от тези подобрения.
Словения
Новата система на заплатите в публичния сектор ще влезе в сила през 2025 г
На 15 ноември повечето синдикати в словенския публичен сектор, включително синдикатите от Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) и Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS), са подписали колективен договор, който ще стартира цялостна реформа на системата на заплатите за 190 000 държавни служители от 1 януари 2025 г. Тази реформа има за цел да се справи с дългогодишните различия в заплатите, да подобри удовлетвореността на работниците и да засили обществените услуги, пред които са изправени, кризи, особено в здравеопазването и образованието.
Едно от най-значимите постижения на реформата е определянето на минималната брутна работна заплата за държавните служители поне равна на коригираната минимална работна заплата.
Тази промяна засяга пряко над 27 000 работници, чиито текущи заплати са под този праг. Освен това въвеждането на задължителни годишни корекции на инфлацията в скалата на заплатите гарантира, че заплатите запазват реалната си стойност във времето, жизненоважна стъпка за дългосрочна финансова сигурност.
Увеличенията на заплатите ще бъдат поетапни на шест вноски до януари 2028 г., което ще доведе до средно увеличение на заплатите от 19% в целия сектор. Тези увеличения са насочени към дългогодишните различия, като повечето работници получават две до четири степени на заплата, докато тези в най-ниските групи виждат най-ранните предимства. Първоначалните увеличения ще започнат със заплатите през януари 2025 г., като първата фаза ще добави поне 100 евро бруто за много работници.
Реформата също така носи по-справедлива структура на заплатите, като съотношението между най-ниския и най-високия клас заплати е 1:7. Освен заплатите, надбавките за годишен отпуск, обвързани с минималната работна заплата, ще се увеличат през 2025 г. и 2026 г., което допълнително подобрява условията на труд.
Испания
„Климатичен отпуск“ за защита на работниците по време на екстремно време
Съветът на министрите на Испания одобри забележителна политика, предоставяща на работниците право на „климатичен отпуск“, адресирайки нарастващото въздействие на екстремното време върху условията на труд. Инициативата, част от по-широк отговор на опустошителната буря Дана, която взе над 200 живота във Валенсия, променя Устава на работниците, за да гарантира безопасността по време на екологични кризи.
Съгласно новия регламент работниците могат да вземат до четири дни напълно платен отпуск, ако екстремното време прави невъзможно пътуването до работа. Този период може да бъде удължен до подобряване на условията. След четири дни компаниите могат да обявят форсмажорни обстоятелства чрез мерки за временно спиране (ERTE) с обществена подкрепа. Политиката, също така задължава колективните споразумения да включват протоколи за действие за свързаните с времето рискове и позволява на представителите на работниците да спират работа по време на официални предупреждения без санкции за работниците. Работодателите трябва да осигурят безопасност, като предоставят навременна информация за риска и спират дейности, когато е необходимо. Тази насочена към климата реформа бележи първата по рода си в испанското трудово законодателство и министърът на труда е подчертал, че никой не трябва да рискува живота си за работа, подчертавайки ролята на тези мерки за насърчаване на устойчивостта на работното място срещу опасности от околната среда. Разпоредбата за „климатичен отпуск“ влиза в сила незабавно. Генералният секретар на Comisiones Obreras (CCOO) е изразил подкрепа за новата политика за „климатичен отпуск“. Той смята мярката за „положителна“ и се застъпва за включването й в по-широк държавен пакт за справяне с предизвикателствата на климатичната криза. Сордо подчертава значението на договарянето на такива мерки в рамките на социалния диалог, за да се гарантира правна сигурност, тъй като те регулират чувствителни аспекти на трудовите отношения.
Турция
Петдневна стачка на семейните лекари разкрива предизвикателствата пред здравеопазването
Семейните лекари в Турция са организирали петдневна стачка от 2 декември до 6 декември 2024 г. в знак на протест срещу противоречивата Наредба за заплащането и договорите на семейните лекари. Регламентът, който е влезнал в сила на 1 ноември 2024 г., е бил широко критикуван за налагането на мерки, основани на резултатите, които подкопават условията на труд и ограничават достъпа до обществено здравеопазване.
Стачката, организирана от Синдиката на работниците в семейната медицина (AHESEN) и подкрепена от други здравни организации, включително SES, Синдиката на работниците в здравеопазването и социалните услуги, подчертава загрижеността, относно удръжките от заплатите на лекарите, ако пациентите не ги посетят в рамките на шест месеца, като и ограничения върху допълнителни плащания за чести посещения в болница и месечни корекции на заплатите въз основа на резултатите. Много семейни лекари съобщават, че тези промени оставят заплатите им под прага на бедността.
Критиците твърдят, че регламентът подкопава качеството и достъпността на общественото здравеопазване, като тласка уязвими групи, като възрастни хора и хора с увреждания, към частни услуги. Здравните работници предупреждават, че тези условия водят до изтичане на професионалисти от публичната система, което допълнително натоварва и без това претоварените центрове за семейно здраве. Синдикалните представители подчертаха, че стачката е необходима мярка за защита както на правата на работниците, така и на достъпа на гражданите до справедливи здравни услуги.
Литва
Протестът подчертава системните проблеми в поправителните домове
На 26 ноември литовските поправителни работници са организирали протест във Вилнюс, за да поискат спешни действия срещу лошите условия на труд, недостига на персонал и ниското заплащане в поправителните заведения. Организираното от профсъюзите на институциите за досъдебно разследване и подкрепено от Литовската федерация на служителите на правоприлагащите органи (LTPF), действието е подчертало системни проблеми, застрашаващи правата на работниците и обществената безопасност.
Профсъюзните лидери са разкритикували неадекватното ниво на персонал, което увеличава натовареността и повишава рисковете за безопасността на поправителните служители. Съобщенията за инциденти с насилие са се увеличили, отразявайки напрежението върху съоръженията и работниците. Въпреки многократните призиви за реформа, синдикатите твърдят, че правителството и администраторите на затворите, не са успели да дадат приоритет на смисления социален диалог или да се справят с тези критични проблеми.
Ниските заплати остават централен проблем, като новоназначените печелят около 900 евро месечно, а опитните служители едва надвишават 1100 евро. Подобни условия подкопават задържането на работниците и ефективността на поправителната система, оставяйки синдикатите да предупреждават за потенциални по-мащабни протести, ако исканията им не бъдат изпълнени. Профсъюзите призовават за системни реформи, включително справедливи заплати, подходящ персонал и ангажимент за ангажиране на работниците на първа линия в процесите на вземане на решения. Те твърдят, че сегашното състояние на поправителната система не само маргинализира работниците, но също така представлява по-широк риск за обществото.
Германия
По-добро заплащане и нови придобивки в енергетиката
Работниците в енергийния сектор, представлявани от Ver.di, са постигнали значителна победа в своите преговори за колективно договаряне с Енергийната асоциация за колективно договаряне, включително и с компании, като E.ON, TenneT и AVU. Споразумението, финализирано само две седмици след началото на преговорите в Дортмунд на 21 ноември 2024 г., ще облагодетелства 35 000 работници с подобрено заплащане и допълнителна защита. Споразумението включва увеличение на заплатите с 4,6 процента за 13 месеца за всички работници, считано от 1 януари 2025 г. Стажантите и двойните студенти, наети до 1 декември 2024 г., ще получат еднократен бонус за инфлация от 900 евро. Освен това съществуващите гаранции за наемане на стажанти и двойни студенти ще останат в сила до 2029 г., предлагайки дългосрочна сигурност на работните места за бъдещата работна сила в сектора. За членовете на синдикатите, споразумението добавя допълнителен почивен ден годишно за посещение на образователни събития, започвайки от 2025 г.
Резултатът отразява колективните усилия на членовете на ver.di, с над 9000 работници, които дадоха своите искания в навечерието на преговорите. Въпреки че първоначалното искане е било за 8,5% увеличение на заплатите за 12 месеца, договорените условия представляват значителна стъпка напред в борбата с инфлацията, осигуряването на справедливост и запазването на бъдещите таланти в енергийната индустрия.
Белгия
Служителите в затворите стачкуват заради пренаселеността и опасните условия
На 5 и 6 декември 2024 г. служителите в затворите в Брюксел и Фландрия са провели 24-часова стачка в знак на протест срещу тежката пренаселеност и ескалиращото насилие в затворите. Акцията, организирана от съвместен профсъюзен фронт, включваше съоръжения в Haren и Saint-Gilles, с участието на всички филиали на EPSU в затворническата служба.
Профсъюзите отдавна подчертават опасностите от пренаселеността, която води до нечовешки условия на живот на затворниците и повишена агресия към персонала. Въпреки многократните призиви за допълнителни съоръжения и специализирани килии за управление на насилниците, отговорът на правителството е неадекватен, оставяйки работници и затворници в несигурни ситуации.
Тази стачка подчертава спешната необходимост от системни реформи, за да се гарантират безопасни и хуманни условия в системата на затворите в Белгия. Синдикатите призовават за незабавни действия за справяне с тези проблеми и за предотвратяване на по-нататъшно влошаване на условията на труд и живот в затворите.
Великобритания
Синдикатът на противопожарните бригади настоява за значително увеличение на заплатите в началото на преговорите
Синдикатът на противопожарните бригади (FBU) е инициирал преговори с работодателите на противопожарната служба, за да осигури увеличение на заплатите над инфлацията за пожарникарите и служителите за борба с пожарите в Обединеното кралство. След години на съкращения на заплатите, предизвикани от строги икономии, профсъюзът настоява лейбъристкото правителство да даде приоритет на финансирането за възстановяване на пожарната служба, като започне със справедливи заплати. Секторът отбелязва ограничени подобрения през миналата година, включително увеличение на заплатите с 4% и подобрения на служителите на повикване и отпуска по майчинство.
В предишни години заплахите от стачни действия са довели до увеличения на заплатите със 7% през 2022 г. и 5% през 2023 г. FBU има за цел да извлече полза от процеса на колективно договаряне, уникален за пожарната и спасителната служба, за постигане на по-добри резултати за работниците. Синдикатът подчертава, че пожарникарите ежедневно се сблъскват с опасни условия, защитавайки общностите от пожари, наводнения и други извънредни ситуации. Под ръководството на консерваторите значителните съкращения са довели до загубата на едно на всеки пет работни места на пожарникар и рязък спад в заплащането в реално изражение.
Сега FBU призовава лейбъристите да обърнат тази тенденция с увеличени инвестиции в заплащане, обучение и оборудване, призовавайки правителството да подкрепи значително увеличение на заплатите над инфлацията, като първа стъпка към възстановяване на справедливостта и възстановяване на услугата.
Финландия
Предложение на правителството за по-строги правила за стачка
Финландското правителство е представил нови предложения, които имат за цел да регулират стачните действия в социалните и здравни услуги, както и образованието в ранна детска възраст. В основата на тези промени са разширените „минимални изисквания за обслужване“ по време на стачки, които налагат определени задачи, необходими за опазване на живота, здравето и имуществото, да продължат дори по време на стачни действия.
Съгласно предложената рамка работодателите ще получат по-голям контрол при определянето и прилагането на минималните изисквания за обслужване. Тази промяна може значително да ограничи способността на работниците да провеждат ефективни стачки, особено в сектори, където услугите вече са силно търсени. Критиците твърдят, че подобни мерки биха могли непропорционално да отслабят преговорната сила на работниците, което да направи по-трудно договарянето на справедливи заплати и условия.
Tehy, Съюзът на професионалистите в здравеопазването и социалните грижи, категорично се e противопоставил на предложенията, подчертавайки, че те рискуват да подкопаят основните трудови права.
Синдикатът предупреждава, че тези промени могат да подкопаят привеждането на Финландия в съответствие с европейските стандарти. Правителството оправдава предложенията, като необходими за поддържане на непрекъснатостта на критичните услуги по време на стачните действия, но синдикатите смятат, че промените отиват твърде далеч в ограничаването на правата на работниците. Ако бъде прието, законодателството ще представлява значителна промяна в трудовото законодателство на Финландия, предизвиквайки опасения, относно по-широкото му въздействие върху индустриалните отношения и колективното договаряне в ключови обществени сектори.
Литва
Нов колективен договор с министерството на околната среда
Министерството на околната среда на Литва и профсъюзът, представляващ своите работници, част от Литовския синдикат на държавните, бюджетните и обществените служители (LTUSE-LVDPS), са подписали нов колективен договор, насочен към подобряване на условията на труд, укрепване на правата на работниците и насърчаване на социалния диалог. В сила от 6 декември и валидно за четири години, споразумението въвежда разпоредби, обхващащи възнаграждение, оценка на представянето, възможности за кариера и обучение. Членовете на синдикатите ще се възползват от допълнителни социални гаранции, като допълнителен отпуск за подобряване на здравето, саморазвитие и учене, както и представителство по време на оценка на услугите или в случаи на защита на права. Споразумението също така гарантира, че работниците ще бъдат информирани навреме за планираните структурни промени и ще бъдат включени в консултации. Министерството се е ангажирало да подкрепя психологическото благополучие чрез организиране на обучения за превенция на мобинг, управление на стреса и култивиране на положителна работна култура.
Великобритания
Водните служители си осигуряват отдавна закъсняло предложение за заплащане
Работници в Northern Ireland Water и NI Water Alpha са прекратили индустриалния си спор, след като са приели предложение за заплащане, което включва 5% увеличение и еднократно плащане от £1500. Сделката, обхващаща фискалната 2023-2024 г., е в съответствие със заплащането, присъдено на други служители в държавната служба.
Синдикатите Unite и GMB са предупредили, че споразумението подчертава по-дълбоки проблеми в NI Water. Въпреки увеличението на заплатите, много работници на първа линия остават на заплати едва над националния минимум, включително квалифицирани работници и занаятчии. Това е довело до предизвикателства при наемане и задържане на персонал, излагайки на риск поддръжката на критична водна инфраструктура.
Представители на синдикатите подчертават, че сделката за заплащането е спечелена, чрез силата на колективните действия и готовността за стачка.
Въпреки, че споразумението разрешава спора, синдикатите са сигнализирали, че NI Water трябва да се заеме с практиките си на ниско заплащане или да рискува нови индустриални вълнения.
Швейцария
Работниците в обществените услуги стачкуват срещу строгите икономии
Работниците в обществените услуги в Санкт Гален са се събирали на 3 декември 2024 г., за да протестират срещу мерките за икономии в града. Организирана от VPOD, демонстрацията е подчертала спешната нужда от справедлива инфлационна компенсация и край на политиките, които съкращават обществените услуги и подкопават работниците. Протестът е насочил вниманието към нарастващите разходи за живот, които карат много работници да се борят, докато градът отказва да се справи със стагнацията на заплатите.
Подкрепата на VPOD за протеста отразява по-широка загриженост, относно политиките за икономии на всички нива на управление. В цяла Швейцария служителите в обществените услуги понасят тежестта на бюджетните съкращения въпреки стабилните финанси и излишъците. В Берн правителството дава приоритет на данъчните отстъпки за хората с високи доходи, като същевременно отказва компенсации за инфлацията на персонала в училищата, болниците и социалните служби. Кантон Базел планира да съкрати 352 позиции до 2028 г., и отслабвайки основните услуги.
Фрибург, въпреки години на бюджетен излишък, отказва да предостави компенсация за инфлацията и въведе драстични мерки за икономии.
На федерално ниво правителството планира да спести до 200 милиона франка за федерален персонал между 2026 г. и 2028 г. Тези мерки са насочени към компенсиране на инфлацията, структури на заплатите и условия на труд, усложнявайки годините на недофинансиране и междусекторни съкращения.
Това оставя работниците в обществените услуги да се борят с падащи реални заплати и нарастващо натоварване, докато жизненоважните услуги са подкопани.